Bitcoin fonlarına 123 milyon dolar yatırım: Short Bitcoin’den yine çıkış var

Dijital varlık ve kripto yatırım ürünlerinde geçen haftadan sonra bu hafta da pozitif sonuçlar vardı. Cuma günü sona eren hafta itibarıyla fonlara yapılan toplam net yatırım 125 milyon doları buldu. Toplam varlık değeri de 37 milyar dolara ulaştı ve geçen sene haziran ayı başından bu yana eriştiği en yüksek noktaya geldi.

Avrupa’nın en büyük dijital varlık yönetim firması olan CoinShares’in haftalık olarak raporladığı dijital varlık ve kripto yatırım ürünlerinde bu hafta da önemli girdiler görüldü.

2 haftada artıya geçti

30 Haziran günü biten hafta itibarıyla dijital varlık ve kripto yatırım ürünlerine toplamda net 124.7 milyon dolar yatırım yapıldı. Buradaki en büyük pay yine Bitcoin‘in oldu. En büyük kripto paranın fonlarına bir haftada 123 milyon dolar yatırım girdi. İki haftalık rakam ise 334 milyon dolar oldu. Bu girdiyle birlikte iki hafta önce, sene başından bu yana eksi 176 milyon dolarda olan net yatırım rakamı da artıya geçmiş oldu.

Kaynak: CoinShares

Bitcoin’in ardından en çok yatırım alan ürün ise Ethereum fonları oldu. Ether fonlarına 2.7 milyon dolarlık yatırım yapılırken, bu fonlar sene başından bu yana hala eksi yatırım (-66 milyon dolar) seviyesinde bulunuyor.

Short Bitcoin’den yine çıkış var!

Öte yandan Bitcoin’in fiyat düşüşüne yatırım yapan “Short Bitcoin” fonlarından bu hafta da çıkışlar oldu. Bu fonlarda toplamda 900 bin dolarlık çıkış görüldü.

Toplam rakam 1 senenin en yüksek seviyesinde

Yönetim altındaki toplam dijital varlık ve kripto fon ürünlerinin değeri ise 36.9 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın 24.8 milyar dolarlık kısmı ise Grayscale’de bulunuyor. 40 milyar dolar seviyesine yaklaşan bu rakam, geçen sene haziran ayının da üzerine çıktı ve son 1 senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Cardano ve XRP girişleri…

Solana fonlarında 800 bin dolarlık net bir çıkış görülürken, Cardano fonlarına 900 bin, XRP fonlarına ise 400 bin dolarlık girişler oldu.

Ülkeler bazındaki yatırımlar da dikkat çekiyor. En çok giriş 65 milyon dolar ile Almanya’da ihraç edilen fonlar olurken, ikinci sırada 34.7 milyon dolar ile Kanada, üçüncü sırada ise 22.7 milyon dolar ile ABD yer aldı.

Alman kripto ETF yaratıcısı şirket ETC Issuance GmbH, 64.2 milyon dolarlık yatırımıyla tüm şirketler arasında bir haftada en çok yatırım alan firma oldu. Ona en yakın şirket ise aldığı 27 milyon dolarlık yatırımla ön plâna çıkan Kanadalı CI Investments’tı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl