Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

KuCoin’den çalınan 285 milyonun %84’ü kurtarıldı: İlk anda büyük şok yaşadık

kucoin crypto exchange - kripto para borsası kucoin

Eylül ayında siber saldırıya uğrayan ve 285 milyon dolarlık fon çalınan KuCoin borsası bu miktarın yüzde 84’lük kısmını geri almayı başardı.

CEO Johnny Lyu, konuyla ilgili bilgi verirken kalan yüzde 16’lık kısmın ise borsanın sigorta fonundan karşılandığını belirtti. Lyu, yayınladığı bilgilendirme yazısıyla hem borsanın ilgili departmanları hem de projelerin ortaklarıyla iş birliğinin, fonların yüzde 78’lik orijinal kısımlarının (222 milyon dolar) geri alınmasını sağladığını, kalan yüzde 6’lık bölümün (17,5 milyon dolar) ise kanun ve güvenlik kurumlarının yardımıyla elde edildiğini aktardı.

26 Eylül’de hack’lenen Hong Kong merkezli borsadan 280 milyon dolar değerde Bitcon ve Ethereum temelli bazı token’lar çalınmıştı.

Lyu’ya göre; bugünkü piyasa değeriyle çalınan token’ların toplam ederi yaklaşık 285 milyon dolar.

Saldırganın, KuCoin’in sıcak cüzdanlarından APT saldırısıyla birkaç özel anahtarı ele geçirmeyi başardığını açıklayan Lyu, bu saldırı vektörüyle bilgisayar korsanlarının genellikle bazı hassas verileri çalmak için bir ağda uzun süreli kalabildiğini belirtti:

“Borsanın Eylül ayında karmaşık bir APT saldırısıyla karşılaştığını gördük. Saldırganın bir süre ağımızda kalabildiğini ve daha sonra güvenlik ağımızı atlatarak bazı sıcak cüzdanların anahtarlarını ele geçirdiğini gördük”

Lyu ayrıca bu tür saldırıların daha büyük ölçekte yapılmasının çok zor olduğunu ve sektörde çok fazla görülmediğini belirtti.

“İlk anda büyük şok yaşadık”

Olay ilk yaşandığında herkesin bir şok yaşadığını belirten CEO Lyu, “Dürüst olmak gerekirse ilk anda bir şok yaşadık. Herkes işine konsantre olmakta zorlandı hatta birçok güvenlikle ilgili çalışanımız kendilerinden bile şüphe duydular” dedi.

Güvenlik sistemlerini güncellediklerini ve kısa süre içinde güvenlik konusunda çok daha büyük yatırım yapacaklarını kaydeden Lyu, bu departmanı da yeniden inşa ettikleri bilgisini verdi.

Daha önce medyaya yaptığı açıklamada saldırganların kimlikleriyle ilgili önemli bilgilere sahip olduğunu belirten KuCoin CEO’su son yazısında ise herhangi bir bilgi vermedi ve sadece ‘Takipteyiz’ dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl