Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

KuCoin hacker’ı bu 5 borsada milyonları satmaya devam ediyor

KuCoin hacker'ı aralarında Uniswap'ın da bulunduğu beş merkezi olmayan borsada 17 milyon dolarlık token sattı.

Geçtiğimiz hafta en büyük kripto para borsalarından KuCoin’i hack’leyen ve son rakamlara göre, toplamda 281 milyon 445 bin dolar değerinde kripto para ele geçiren hacker, çeşitli borsalarda bu kripto paraları satmaya devam ediyor.

Blockchain analiz şirketi Elliptic’in paylaştığı bilgilere göre bilgisayar korsanı, merkezi borsaların önüne set çekmesi üzerine token’ları merkezi olmayan borsalarda satma yolunu seçti. 30 Eylül itibari ile hacker’ın Uniswap, Kyber Network, DEX.AG, 1inch.exchange ve Tokenlon olmak üzere beş merkezi olmayan borsada toplamda 17.1 milyon dolarlık token satarak ETH elde ettiği belirtiliyor.

Bu işlemin 9 milyon 448 bin dolarlık kısmı Uniswap’ta yapılırken 4 milyon 144 bin doları Kyber Network, 1 milyon 736 bin doları 1inch.exchange, 1 milyon 265 bin doları DEX.AG ve 499 bin doları ise Tokenlon üzerinde gerçekleşti.

Hangi kripto paralardan ne kadarı çalındı?

KuCoin hacker’ının çaldığı varlıkların 150 milyon dolardan biraz fazlasını Ethereum token’ları oluşturuyor. Onu yaklaşık 80 milyon dolar ile Stellar token’ları izlerken çalınan diğer varlıklar arasında Tron token’ları, BTC, XRP, ETH, TRX, BSV, LTC, USDT ve XLM var.

Bilindiği üzere, token’lar ile Bitcoin veya Ether gibi kripto paralar arasındaki temel farklardan biri de token’ların sansürlenebilir olması. Token’lar, Ethereum gibi blok zincirlerinde hesapları dondurma ve token’ları kurtarma gücüne sahip kuruluşlar tarafından çıkarılır. Dolayısıyla Ocean Protocol ve Tether gibi kuruluşlar, KuCoin’in çalınan varlıkları geri alabilmesi için bakiyeleri dondurmaya ve fonları zorla hareket ettirmeye başladı.

Hacker, ilk etapta merkezi borsalarda da bazı satışlar yapmayı başarsa da ilişkili hesaplar, çok geçmeden KuCoin’den çalınan fonların borsalar tarafından izlenmesiyle engellendi. Bu da hacker’a tek seçenek olarak merkezi olmayan borsaları bıraktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl