Kucoin borsası mahkemeyle anlaştı: 22 milyon dolar ödeyecekler

Bilinen kripto para borsalarından biri olan KuCoin, açılan davada mahkemeyle anlaşmaya gitti ve New York'ta faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Borsa, kullanıcılara ait olan 16.7 milyon dolar değerde kripto parayı iade etmesinin yanı sıra 5.3 milyon dolarlık da ceza ödeyecek.

ABD’de dava açılan borsalardan biri olan KuCoin, New York eyaletini terk etme kararı aldı. Borsa, kendisine açılan davada New York başvacılığı ve mahkmeyele anlaşmaya gitti.

Toplamda 22 milyon dolarlık ödeme yapacak olan Seyşeller merkezli borsa, New York eyaletinde bundan sonra faaliyette bulunmayacak.

“Kripto para borsaları artık anlamalı”

New York başsavcısı olan Letitia James, mart ayında KuCoin’e, regülatörden izin almadan eyalette emtia ve yatırım sözleşmesi satışı yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı. Konuyla ilgili konuşan başsavcı James, “Kripto para borsaları artık oyunu diğer şirketlerle aynı kurallar çerçevesinde oynamaları gerektiğini anlamalılar” dedi.

KuCoin 22 milyon doların 5.3 milyon dolarını ceza olarak ödeyecek. Geriye kalan 16.7 milyon dolar ise borsanın kullanıcılarına, ellerindeki kripto paralar olarak ödenecek.

Bilindiği gibi son dönemde ABD Adalet Bakanlığı, SEC ve CFTC başta olmak üzere birçok kurum kripto para borsalarına karşı davalar açmışlardı. Binance ve Coinbase’in başını çektiği bu davalar çok konuşulurken, Ripple ve Grayscale şirketleri ise kendi davalarında tarihi zaferler elde etmişlerdi.

New York regülatörü olan NYDFS, geçtiğimiz aylarda BUSD konusunda Paxos ile anlaşmaya gitmiş ve bu anlaşma sonucunda BUSD’nin yeni ihracı sonlandırılmıştı. Binance borsası da kademeli olarak BUSD arzını bitirme kararı almıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl