KuCoin’den Türkiye raporu: Kriptoda kadın oranı önemli ölçüde arttı

Basın bülteni

Türkiye, kuşkusuz kripto para birimlerinin benimsenmesi konusunda çok önemli bir bölge. KuCoin‘in 2021’deki Türkiye araştırması özellikle kadınlar ve yaşlı nesiller arasında kripto para birimlerine olan ilginin artmaya devam ettiğini doğruluyor. Dijital varlıklara olan talep, ülkede devam eden ekonomik krizin ortasında büyüyor.

Daha spesifik olmak gerekirse, Türk Lirası değerinin yaklaşık %50’sini kaybetti ve ülkede enflasyon hızla arttı. Türk Lirasındaki tasarrufların azalan satın alma gücünden kaçınmak için tüketiciler alternatif yatırım çözümlerine akın ediyor. ABD Doları ve altın uygun seçenekler olmaya devam ediyor ancak kripto para birimlerine genel bir talep artışı mevcut.

2021 KuCoin raporu ve Türkiye’deki kripto para anketi, bazı ilginç eğilimleri vurguluyor. İlk gözlem, kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesinin nasıl olduğudur. 18-60 yaş arasındaki internet nüfusunun yaklaşık %40’ı kripto para sahibi veya son altı ay içinde bu tür varlıkları alıp sattı. Ayrıca, yapılan ankete göre kripto yatırımcılarının %59’u 2022’nin ilk yarısında risklerini artırmayı planlıyor.

Kripto para birimleri çoğu Türk vatandaşı için ilk kez moda haline geldi ve bu geçen yarım yılda birçok yeni kişinin kripto para piyasasını keşfetmesine neden oldu. Ek olarak dört kripto para alım satımı yapan kişiden sadece biri bir yıldan uzun bir süredir kripto varlık işlemleri yapıyor. KuCoin bunu, piyasanın güvenli ve istikrarlı kalmasını sağlamak için daha fazla eğitim çabasına duyulan ihtiyacın bir işareti olarak tanımlıyor.

Rapora göre kadınların oranı erkeklere yaklaştı

KuCoin‘in raporundan çıkan önemli sonuçlardan biri, Türkiye’deki kadınların kriptoya nasıl dahil olduğu. Daha spesifik olarak ticaret ve yatırım segmentinde neredeyse erkekler kadar iyi temsil ediliyorlar. Kadın kullanıcı hesapları, toplam yatırımcıların %47’sini ve kripto meraklılarının ise %63’ünü oluşturuyor.

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda yaş önemli değil. Batı’da, Bitcoin ve benzeri varlıklar genel olarak Y kuşağı ve genç nesiller için tasarlanmış görünüyor. Türkiye’de ise 40 yaşın üzerindeki bireyler bile 2021 ve sonrasında kripto para birimlerine yatırım yapmaya veya alım satım yapmaya artan bir ilgi gösteriyor.

Türkler üç ana konseptte işlem yapıyor

Kripto para birimlerine yatırım yapan Türk vatandaşları için üç ana konsept dikkat çekiyor:

  • Stabil coin’ler
  • Türevler
  • Metaverse projeleri

Tether’in USDT’si aracılığıyla dijital formatta ABD Doları maruziyeti sağladığı için stabil coin’lere olan talep mantıklı. Ek olarak USDT, dünya çapındaki hemen hemen her ticaret platformu tarafından desteklenen çok likit bir varlık, spot ve vadeli işlemlerde de kullanılıyor. Ayrıca, türevler – vadeli işlemler ve opsiyonlar – değişken varlıklarla uğraşırken temel risk yönetimi araçlarıdır.

Metaverse projeleri ise dünya çapında büyük bir trend haline geldi ve Türkiye de bir istisna değil. Bu varlıklar Metaverse geliştirmesinin bu erken aşamasında aşırı oynaklık görse de yatırımcılar proje token’larının alım satımına artan bir ilgi gösteriyor. Bloktopia, 2021 boyunca Türkiye’de KuCoin’de en çok işlem gören üçüncü varlık olurken, Verasity de ilk sekizde yer alıyor.

KuCoin gibi kripto borsaları için bir ticaret platformu seçerken ne aradıkları konusunda tüketici duyarlılığını ölçmek çok önemli.

  • Güvenlik ve istikrar ankete katılanların %70’i için önemli. KuCoin bu cephede güçlü bir üne sahip.
  • İtibari para yatırma ve çekme kolaylığı kullanıcıların %66’sı için önem taşıyor. KuCoin, bir hesaba para yatırma ve çekme işlemlerini basit ve kullanışlı hale getirmek için birçok farklı itibari para birimini ve birkaç uygun ödeme yöntemini destekliyor.
  • Kullanıcı Arayüzü yanıtlayanların %65’i için önemli. KuCoin kullanıcı arayüzü akıcı bir deneyim için tüm cihazlarda gezinmek için kolay ve kullanışlı.
  • Alım satım yapılabilen kripto paraların çeşitliliği kullanıcıların %63’ü için fark yaratıyor. KuCoin platformu 640’tan fazla coin ve 1100’den fazla işlem çifti sağlayarak kullanıcılara birçok seçenek sunuyor.
  • İşlem likiditesi kullanıcıların %55’i için belirleyici bir faktör. KuCoin, düzinelerce para birimini ve ticaret çiftini destekleyen geniş bir skalaya sahip. Ayrıca platformun günlük işlem hacmi yaklaşık olarak 1,5 milyar dolar.

KuCoin, tüm kullanıcılarına en iyi hizmeti sağlayabilmek için çalışmaya devam ediyor. Raporun tamamı için KuCoin blogunu ziyaret edebilirsiniz.

KuCoin hakkında

Eylül 2017’de kurulan KuCoin, 640’tan fazla dijital varlık için küresel bir kripto para borsası. Şu anda dünya çapında 207 ülke ve bölgede 10 milyon kullanıcısına spot işlem, marj ticareti, P2P itibari para işlemleri, vadeli işlem, staking ve borç verme ürünleri sağlıyor. 2018’de KuCoin, IDG Capital ve Matrix Partners’tan A Turu finansmanında 20 milyon dolar yatırım topladı. CoinMarketCap’e göre KuCoin şu anda en iyi 5. kripto para borsası. Ayrıca Forbes, KuCoin’i 2021’in En İyi Kripto Borsalarından biri olarak seçti. 2022’de The Ascent, KuCoin’i meraklılar için En İyi Kripto Borsası ve Uygulaması olarak seçti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl