Mozilla, gelen tepkilerin ardından kripto para bağışı almayı bıraktı!

Firefox web tarayıcısının yaratıcısı olan Mozilla, kripto para bağışları almayı durdurduğunu açıkladı. Organizasyonun kurucularından olan ancak 1999'dan beri Mozilla'yla çalışmayan Jamie Zawinski'nin küfürlü tepkisinden sonra böyle bir adımın atılması da dikkat çekti.

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan ve Firefox tarayıcısının yaratıcısı Mozilla, 2014’ten bu yana devam eden kripto paralarla bağış alma politikasını dondurduğunu açıkladı.

Küfürlü tepki geldikten sonra…

Mozilla, resmi internet sitesinden 31 Aralık günü attığı tweet’te, organizasyonun kripto para kabul ettiğini hatırlatan bir açıklamada bulunmuştu. Tweet’ten 3 gün sonra ise Mozilla’nın kurucularından olan ancak 1999’dan bu yana organizasyonla bir bağı bulunmayan Jamie Zawinski, bu duyuruya tepki göstermiş şunları söylemişti:

“Merhaba, bu hesabı kim yönetiyorsa belli ki benim kim olduğumu bilmiyor ancak ben Mozilla’yı kurdum ve bu mesajı size s..tirin gidin demek için yazıyorum. Gezegenin yanmasına neden olan dolandırıcılarla ortaklık kuran bu projede yer alan herkes kendisinden utanmalıdır”

Zawinski’nin kripto paraların doğaya zarar verdiğini belirten yorumunun ardından ise Mozilla’dan “Araştırma yapacağız ve daha sonra nihai kararımızı açıklayacağız” şeklinde yeni bir açıklama geldi ve kripto para bağış sisteminin şu an için durdurulduğu belirtildi:

“Geçtiğimiz hafta Mozilla’nın kripto para bağışı kabul ettiğini belirten bir tweet atmıştık. Bu mesaj, kripto paraların çevre üzerindeki etkisiyle alakalı ciddi bir tartışma başlattı. Biz sizlerin fikirlerini de dinliyoruz ve onlara göre de harekete geçiyoruz.

Merkeziyetsiz web teknolojisi bizim için önemli bir alan olmaya devam ediyor ve bizim kripto para bağışı kabul etmeye başlamamızdan bu yana da çok şey değişti. Dolayısıyla bugünden itibaren kripto para bağışlarıyla ilgili politikamızı yeniden gözden geçirme kararı aldık. Bu gözden geçirme esnasında ise kripto para bağışı almayı durduruyoruz. Açık kaynak ruhuyla, bunun şeffaf bir süreç olacağını belirtmek isteriz. Düzenli güncellemelerle sizler için konu hakkında paylaşımlarda bulunacağız”

İçinde Nic Carter gibi birçok Bitcoin ve diğer kripto para destekçilerinin olduğu önemli isimler ise Mozilla’nın bu kararına tepki gösterdiler.

Bitcoin’e verdiği destekle bilinen Carter, “Bu tamamen hayali bir düşünce ve tamamen komplo saçmalığı” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl