Bitcoin madenciliğinden günde 2 milyon dolar kâr: Dev tesis kapılarını açtı

Kuzey Amerika bölgesinin Bitcoin madenciliğindeki gelişimi ve büyümesi tüm hızıyla devam ederken, Teksas'taki on binlerce madencilik cihazı ise her gün şirketine milyonlarca dolarlık kâr getiriyor. Riot Blockchain'in Nisan ayında satın aldığı Whinstone şirketine ait tesiste saat başına 83 bin 333 dolarlık kâr elde ediliyor. Günlük rakam ise yaklaşık 2 milyon dolar.

whinstone

Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların tüm dünyada ciddi şekilde benimsenmesi kripto para madenciliğinin de, evlerin balkon ya da garajlarından çıkıp büyük şirketlerin dev tesislerine geçmesini sağladı.

Özellikle Çin’in madencilere karşı büyük yasaklama operasyonu sonrasında Kuzey Amerika bölgesi (ABD ve Kanada), Rusya, Kuzey Avrupa ve Kazakistan gibi yerler diğer madenciler tarafından da elektrik maliyetlerinin azlığı ve soğutma için fazla bir güç harcanmasına gerek olmaması sebebiyle ciddi şekilde tercih edilmeye başlandı.

Teksas madencilik merkezi oldu

Bu bölgelerin en ön plâna çıkanı ise ABD’nin Teksas eyaleti oldu. Ülkenin en ucuz elektrik fiyatının burada olması, güneş enerjisinden rüzgar enerjisine kadar yenilenebilir enerjiyle elde edilebilen elektrikle birlikte doğal gaz ve petrol açısından da vârolan zenginlik burasını adeta bir madencilik merkezi haline getirdi.

Kuzey Amerika’nın en büyük madencilik tesisi…

Amerikan haber portalı Wired’ın ziyaret ettiği ve Kuzey Amerika bölgesinin en büyük madencilik tesisi olan Whinstone’da toplamda 3 büyük bina bulunuyor. Bu binaların iki tanesi madencilik cihazlarına ev sahipliği yapıyor.

Saatte 83 bin 333 dolarlık kâr

2 bina yaklaşık 300 metre uzunluğunda ve 6 metre yükseliğe sahip. Binaların içinde hem enlemesine hem de boylamasına neredeyse her yerde madencilik cihazları bulunuyor. Her binada 30 bin cihaz mevcut. S19 cihazlarının bir tanesi günlük 30 dolar kâr getiriyor. 30 bin cihazın olduğu 2 büyük bina düşünüldüğünde, saatlik kâr 83 bin 333 dolar olurken günlük kâr ise yaklaşık 2 milyon dolara yakın bir meblağ tutuyor.

120 çalışan ve 3 şift

Tesis 24 saat çalışmak zorunda olduğu için 120 çalışanın iş saatleri 3 şifte ayrılmış durumda… Makinelerden sorumlu olanlardan, soğutma duvarlarına bakan kişilere kadar sürekli olarak bir kontrol mekanizması çalışır durumda…

Riot Blockchain, Whinstone’u 651 milyon dolara almıştı

Tesis, Whinstone şirketine ait ancak hatırlanacağı üzere Nisan ayında bir başka madencilik şirketi olan Riot Blockchain Whinstone’u 651 milyon dolarlık bedelle satın almıştı. Riot ayrıca, 2022 yılının Ekim ayında teslim edilecek şekilde 138 milyon dolar karşılığında 42 bin Bitcoin madencilik cihazı sipariş etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl