Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ledger sızıntısında 900 Türk tespit edildi: Bilgilerinizin çalındığını nasıl anlarsınız?

272 bin müşterinin bilgilerinin ve 1 milyon e-posta adresinin ele geçirildiği Ledger veri sızıntısından etkilenen 900 Türk kullanıcının bulunduğu belirlendi.

Dünyanın en büyük kripto para cüzdan üreticisi Ledger’ın e-ticaret veritabanındaki müşteri bilgileri, dün internete düşmüştü. Söz konusu sızıntının Haziran 2019’daki veritabanı olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla sızıntıdan bu tarihten önce doğrudan Ledger.com üzerinden satın alım yapan müşteriler etkileniyor.

Bilgiler arasında 272 bin Ledger müşterisinin telefon numarası ve fiziksel adresleri gibi bilgilerin yanında 1 milyon e-posta adresinin bulunduğu ifade ediliyor.

Veritabanına ulaşan yazılım geliştirici Emin Barkçin, adresler arasında 901 Türkiye adresi bulunduğunu bildirdi.

Bilgilerinizin çalındığını nasıl anlarsınız?

Bilgilerinizin bu veri sızıntısında yer alıp almadığını belirlemenin bir yolu var. İnternet kullanıcılarının kişisel verilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmelerine yarayan bir internet sitesi olan haveibeenpwned.com‘a halihazırda söz konusu Ledger müşteri verilerinin yüzde 69’u yüklendi. Buradan e-posta adresini arama kutusuna girerek ele geçirilip geçirilmediğini görmeniz mümkün.

Verilerinizin ele geçirildiğini anlamanın farklı yolları ortaya çıktığında bu haberi güncelleyeceğiz.

Kullanıcılar ne yapmalı?

Ledger, kullanıcıları verilerinin ele geçirilmiş olma ihtimaline karşı, 24 kelimelik kurtarma ifadelerini asla kimseyle paylaşmamalı. Ledger’dan geliyormuş gibi görünen e-postalara karşı dikkatli olunmalı. Ledger, müşterileriyle kısa mesaj veya telefon görüşmesi yoluyla iletişim kurmuyor. Bu yolla yapılan iletişim dikkate alınmamalı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl