Rehber: Ledger Nano S incelemesi

Bugünkü rehber yazımızda son zamanlarda oldukça rağbet gören bir hardware wallet’ın (donanım cüzdanı) detaylı incelemesine yer vereceğiz. Hardware wallet nedir sorusuna daha önce detaylıca bir cevap vermiştik. Aynı yazıda şu an piyasada bulunan hardware wallet’ların özet karşılaştırmasını da yapmıştık. Şimdi ise hardware wallet’ları tek tek ele alacağız. Yazı dizisinin ilkini Ledger Nano S‘e ayırdık. Ana incelemeye geçmeden önce Ledger Nano S’in avantajlarını 2 maddede özetleyelim: 1-Nano S, şu anda ekranlı en ucuz donanım cüzdanı. 2-Kurulumu oldukça kolay ve herhangi bir...

Bugünkü rehber yazımızda son zamanlarda oldukça rağbet gören bir hardware wallet’ın (donanım cüzdanı) detaylı incelemesine yer vereceğiz.

Hardware wallet nedir sorusuna daha önce detaylıca bir cevap vermiştik. Aynı yazıda şu an piyasada bulunan hardware wallet’ların özet karşılaştırmasını da yapmıştık.

Şimdi ise hardware wallet’ları tek tek ele alacağız. Yazı dizisinin ilkini Ledger Nano S‘e ayırdık.

Ana incelemeye geçmeden önce Ledger Nano S’in avantajlarını 2 maddede özetleyelim:

1-Nano S, şu anda ekranlı en ucuz donanım cüzdanı.

2-Kurulumu oldukça kolay ve herhangi bir masaüstü bilgisayarda kullanılabilir.

Ledger Nano S, en temelde bir ekrana sahip olmasıyla Ledger diğer iki donanım cüzdanı Ledger Nano ve Ledger HW.1’den farklıdır.

Ledger Nano S kutu içeriği

Ledger Nano S, tarafınıza oldukça iyi paketlenmiş bir halde gelir. Pakedin içinden şunlar çıkıyor:

-Ledger Nano S
-1 mikro USB kablo
-Boynunuza asmanız için bir kordon.
-Bir anahtarlık
-Seed yazmak için bir kağıt

Ledger Nano S fiyatı şu anda 65$ civarında. Cihaz, bu fiyatıyla ekranlı en ucuz donanım cüzdanı olarak göze çarpıyor.

Ledger Nano S ne kadar güvenli?

Ledger Nano S’in rakiplerine göre daha ucuz olması onun güvenli olmadığı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır.

Bu cüzdan güvenlik için kullanıcılara neler sağlıyor, bir bakalım:

-Trezor gibi Nano S’de de güvenliği sağlayan iki düğme bulunuyor. Bir ödemeyi onaylamak için aynı anda iki düğmeye de basmanız gerekiyor. Bu herhangi bir hacker’ın cihazınıza saldırıp Bitcoin’lerinizi çalmanızın önüne geçer.

-Ledger Nano S’i kurarken kullanıcının bir PIN kodu oluşturması gerekir. PIN kodu, cihazınızı kaybetmeniz durumunda Bitcoin’lerinizi geri almaya yardımcı olur. Bir yabancı, 4 basamaktan oluşan PIN kodunuzu bilmediği sürece Bitcoin’lerinizi çalamaz.

-Bitcoin cüzdanınızın anahtarları çevrimdışı bir ortamda saklanır. Çevrimiçi bir bilgisayarda depolanan Bitcoin’ler bilgisayar korsanları tarafından kolay hedeftir. Bitcoin’leri çevrimdışı saklayan bir cüzdan kullandığınızda bilgisayar korsanlarının olası saldırılarından korunursunuz.

Ekran neden bu kadar önemli?

Yukarıda birkaç yerde ekranı birkaç kez vurgulamıştık. Peki bir donanım cüzdanında ekran neden bu kadar önemli?

Ekranlı donanım cüzdanları birden çok kelimeden oluşan bir kurtarma ifadesi oluşturur. Bu cümle, cüzdanınızın eksiksiz bir yedeğidir. Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullandığınızda kurtarma ifadesi çevrimdışı bir ortamda oluşturulur. Bunun yanı sıra ekran Bitcoin’lerinizle ödeme yaparken veya Bitcoin’lerinizi başka bir adrese transfer ederken ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur. Ekran vasıtasıyla göndermek istediğiniz ödemenin doğru miktarda olduğundan ve doğru adrese gittiğinden emin olursunuz.

Son olarak Ledger Nano S’i masaüstü bilgisayar ile kullanacaksanız Electrum, bir mobil telefon ile kullanacaksanız Mycelium uygulamasını tavsiye ederiz. Bu cihazı Bitcoin’in yanı sıra Ethereum ve Litecoin için de kullanabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl