Kripto para yatırımcıları için en önemli konuların başında varlıklarının güvenliği gelir. Bilgisayar korsanları, yatırımcıların kripto paralarını ele geçirmek için her geçen yıl farklı yöntemler geliştiriyor ve deniyor. Hack’lenen kripto para miktarı da yıldan yıla artış gösteriyor.

Blok zinciri veri analitiği şirketi Chainalysis’e göre, 2021 yılında 3.3 milyar dolar değerinde kripto para çalınırken 2022’de bu rakam 3.8 milyar dolara çıktı. 2019 ve 2020’de ise yalnızca 500 milyon dolardı. Hacker’ların kripto para yatırımcıları için büyüyen bir tehdit haline gelmesi, onlardan korunmayı zorunlu kılıyor. Bu noktada ise karşımıza kripto paraları güvenle saklamak için halihazırda bulunan en iyi yöntem olan soğuk cüzdanlar çıkıyor.

Soğuk cüzdan veya soğuk depolama, kripto paraların internete bağlı olmadan saklandığı yöntemi ifade eder. Ledger Nano S Plus gibi donanım cüzdanları soğuk depolamaya örnektir. Bu yazıda, dünyanın en büyük kripto cüzdan üreticisi Ledger’ın Ledger Nano S Plus ürününü belli başlı ayrıntılarıyla ele alacağız.

Her şeyden önce, Ledger şirketinden söz etmek gerekiyor. 2014 yılında kurulan Paris merkezli Ledger, ilk büyük sıçramayı 2017’de yaptı ve o dönemden bu yana kripto donanım cüzdanı üreticiliğinde lider bir marka oldu. Milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip bu alanda Ledger, şimdiye kadar 200 ülkede 5 milyondan fazla cihaz sattı. Ledger’ın ürün yelpazesinde Nano S Plus’ın yanı sıra Nano X ve Stax da bulunuyor.

Ledger Nano S Plus, şirketin dünya üzerinde satış rekorları kıran ilk cüzdanı Nano S’in gelişmiş versiyonu. Nano S Plus, bir önceki nesline göre daha büyük ekran ve daha fazla depolama alanı sunuyor.

[toc]

Nano S Plus’a ilk dokunuş ve teknik özellikler

Nano S Plus, paslanmaz çelik ve plastikten oluşan bir gövde yapısına sahip. Bir önceki nesle göre, kalite hissiyatının daha yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. 62.39 x 17.40 x 8.24mm ölçülerindeki cihaz, 21 gram ağırlığında ve USB Type-C bağlantısını kullanıyor.

128×64 ölçüleriyle daha büyük bir ekrana sahip olan Nano S Plus’ın üst kısmında ise iki tuş yer alıyor. Cihazda yapacağınız tüm işlemler bu tuşlar aracılığıyla kontrol ediliyor.

 • 100’e kadar uygulama yüklenebilir, 5500’den fazla kripto parayı destekler
 • dApp’ler ve Web3 uygulamalarına erişim için 50’den fazla cüzdanla uyumlu
 • CC EAL5+ sertifikalı güvenli çip
 • USB-C bağlantı
 • Ekran ölçüleri 128×64
 • Boyutlar 62.39 x 17.40 x 8.24mm
 • Ağırlık 21g
 • Bluetooth bağlantısı yok
 • Pil yok
Ledger Nano S Plus kutu içeriği, fotoğraf: Uzmancoin arşivi
Ledger Nano S Plus kutu içeriği, fotoğraf: Uzmancoin arşivi

Nano S Plus kutu içeriği

 • 1 donanım cüzdanı
 • 1 USB-C’den USB-A’ya bağlantı kablosu
 • 1 başlangıç broşürü
 • 3 kurtarma kağıdı
 • 1 anahtarlık kayışı
Ledger Nano S Plus kutu içeriği, fotoğraf: Uzmancoin arşivi

Nano S Plus kurulumu

Nano S Plus’ı iki şekilde kullanabilirsiniz. Sıfırdan yeni bir cüzdan kurulumu yapabilir veya varsa daha önce kullandığınız cüzdana ait kurtarma kelimelerinizle eski cüzdanınızı geri yükleyebilirsiniz.

Cüzdanınızı sıfırdan oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Nano S Plus’ı kutusundan çıkan kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Görünecek olan “Welcome” mesajının ardından sağ tuşa basın.
 2. Her iki tuşa aynı anda basarak “Set up as new device” seçeneğini onaylayın.
 3. Şimdi 4 ila 8 karakterde bir PIN kodu belirlemeniz istenecek. “Choose PIN with 4 to 8 digits” mesajını gördüğünüzde her iki tuşa aynı anda basın. Sağ veya sol tuşlarla PIN kodunuzu belirleyin.
 4. PIN kodunuzu belirledikten sonra onay işaretini seçin ve her iki tuşa aynı anda basın. PIN kodunuzu bir kez daha girip onaylayın.
 5. Sıradaki adım ise size verilen kurtarma ifadelerinizi yazmak olacak. Kutudan çıkan boş kurtarma kağıdını alın. “Write down your recovery phrase” ifadesini gördüğünüzde her iki tuşa aynı anda basın. 24. kelimeye kadar ekranda çıkan tüm kelimeleri doğru sırayla kağıda yazın.
 6. Bu adımda güvenliğiniz için yazdığınız kelimelerin doğruluğu teyit edilecek. “Confirm your recovery phrase” ifadesini gördüğünüzde her iki tuşa da basın. Ekranda görünen kelimeler arasından doğru olanları, kağıda yazdığınız sırayla, her iki tuşa basarak onaylayın.

Onaylama işlemini bitirdikten sonra kurtarma ifadelerini yazdığınız kağıdı güvenli bir yerde saklayın. “Your device is now ready” mesajını gördüğünüzde cihazınız hazır durumdadır.

Kurulum aşamalarını ve cihazın nasıl kullanılacağını sizin için hazırladığımız aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz:

Nano S Plus’ın desteklediği coin’ler

Cihaz, 5500’den fazla varlığı destekliyor. Sadece kripto paralar değil, aynı zamanda Nano S Plus üzerinden Ethereum ve Polygon zincirindeki NFT’lerinizi görüntüleyebilir, yönetebilirsiniz. 5500’ün üzerinde dijital varlığı destekleyen cihaz, bu anlamda rakiplerinin ötesinde. Bir başka cüzdan üreticisi Trezor’un desteklediği varlık sayısı 1800 civarında.

Nano S Plus; Bitcoin, Ether, XRP, USDT, Bitcoin Cash, Polkadot, Litecoin, Binance Coin, EOS, Tezos, Stellar, Shiba Inu, Chainlink, Compound, Cardano, Tron, Leo Token, Monero, Huobi Token, Ethereum Classic, Dash, USD Coin, Neo, Cronos, Nem, IOTA, Cosmos, Axie Infinity, Zcash, OKB, Terra, MakerDAO, Filecoin, Dogecoin, ApeCoin, Elrond, Algorand dahil, binlerce kripto parayı destekliyor. Ayrıntılı listeye ledger.com/supported-crypto-assets adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Ledger Nano S Plus
Ledger Nano S Plus, fotoğraf: Uzmancoin arşivi

Nano S Plus güvenlik özellikleri

Ledger Nano S Plus, birçok güvenlik özelliği ile donatılmış durumda. İlk olarak cihaz, banka ve kredi kartları için uluslararası bir standart olan Common Criteria güvenlik değerlendirmelerinden geçer nota sahip. Cihazın Evaluation Assurance Level (EAL) 5+ güvenlik sertifikası, hack girişimlerine karşı en yüksek düzeyde savunma seviyesine sahip olduğunu, ayrıca hem uzak bağlantı hem de fiziksel saldırılara karşı koruma sağladığını gösteriyor. Nano S Plus’ın güvenlik özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiler ise şöyle:

 • Güvenlik çipi: Ledger Nano S Plus, ST33J2M0 güvenlik çipini kullanır. Bu çip, saldırılara karşı dayanıklılığı ile biliniyor.
 • PIN Kodu: Ledger Nano S Plus, cihazın her kullanıldığında girilmesi gereken bir PIN kodu kullanır. Bu, cihazın çalınması veya kaybedilmesi durumunda özel anahtarlarınızın kötüye kullanılmasını önler.
 • Ekran: Cihazın işlemlerinizi onaylamanızı sağlayan bir ekranı vardır. Bu, phishing saldırılarına karşı koruma sağlar ve işlemlerinizi doğrulamanızı kolaylaştırır.
 • Güncelleme: Cihazınızın güvenliğini artırmak için Ledger Nano S Plus, sık yazılım güncellemeleri sunar. Bu güncellemeler, cihazınızın en son güvenlik protokollerine uygun olmasını sağlıyor.
 • Çoklu Cüzdan Desteği: Ledger Nano S Plus, çok sayıda kripto parayı destekliyor ve birkaç farklı cüzdan barındırabilir. Bu, kripto paralarınızı tek bir cihazda güvenli bir şekilde yönetmenizi kolaylaştırır.
 • Yedekleme: Ledger Nano S Plus, cihazınızın özel anahtarlarının yedeklenmesine olanak tanır. Bu, cihazınızın kaybedilmesi veya bozulması durumunda özel anahtarlarınıza yeniden ulaşmanızı sağlar.
Ledger Nano S Plus, fotoğraf: Uzmancoin arşivi

Ledger Nano S Plus, 79 dolarlık bir fiyat etiketi taşıyor. Kargo ücreti dahil, resmi internet sitesi üzerinden 1600 TL’ye satın almak mümkün. Kripto paralarınızı bir borsa hesabında tutuyor olabilirsiniz ve bu size yeterli gelebilir. Yine de güvenliğiniz ve kripto paraların işleyiş biçimini daha iyi kavrayabilmek için kendi cüzdanınızı kurmanızı ve kullanmanızı mutlaka öneririz.

Bu yazıda, Nano S Plus’ın kurulumu, özellikleri, kutu içeriği, bilinmesi gereken belli başlı noktaları aktardık. Cihazla ilgili sorularınız için lütfen aşağıda bulunan yorum bölümünden ulaşın.

Ledger Nano S Plus’ı kolayca satın almak için: https://bit.ly/3VCtiEV

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl