Lightning Network, Bitcoin’deki çöküşe rağmen bu ay %300 büyüdü

Bitcoin'in Lightning Network teknolojisi, kripto para piyasasındaki krize aldırış etmeden büyümeye devam ediyor. Lightning Network, geçtiğimiz bir ay boyunca %300 büyüdü.

2980 0

Bitcoin’in ikinci katman çözümü olan Lightning Network yani diğer adıyla Yıldırım Ağı teknolojisi, Bitcoin’in itibari para birimleri karşısında değer kaybetmesine rağmen büyümeye devam ediyor.

Ağı izleyen 1ML’ye göre, Lightning Network son 30 günde bütün ölçütlere göre büyüme gösterdi. Bu ölçütler ise düğüm sayısı, kanal sayısı, ağ kapasitesi olarak sıralanabilir.

Ağın Bitcoin kapasitesi bir ay içinde tam %300 arttı. Şu anda yaklaşık 1.6 milyon değerinde Bitcoin, Lightning kanallarında saklanıyor. Kanal sayısı 13,000’e çıkarak geçtiğimiz aya göre %40 oranında artarken düğüm sayısı ise %9.5’lik bir artışla 4,400’e çıktı.

Blockchain platformu Longhash, Lightning kanallarının sayısının 2018’in başından bu yana 18 katına çıktığını bildiriyor. Kullanıcılar zincir dışındaki P2P işlemlerini hazır hale getirmek için Lightning Network ödeme kanallarında Bitcoin depoluyor. Kanal kapatıldıktan sonra ise işlemler blok zinciri üzerinde devam ediyor.

Lightning Network’ün büyümesi

Bu haberler, kripto para endüstrisini ve oradaki gelişmeleri takip edenler için güneşli iyi haberlerin bir ışını olarak geliyor olabilir. Tabi, Bitcoin’in ölçeklendirme probleminin çözümü için zincir dışı çözümlerin karşısında olanlar hariç.

Bitcoin ağının zincir üzerinde ya da zincir dışında nasıl ölçeklendirileceği sorusu, aynı zamanda geçtiğimiz yıl Bitcoin’den Bitcoin Cash çatallanmasını da tetikleyen uzun süreli bir ihtilaf konusu. Bu konu, Bitcoin’in en eski geliştiricilerinden biri olan Mike Hearn’ın birkaç yıl önce geliştirmedeki rolünü bırakmasına ve kripto para dünyasını terk etmesine de yol açmıştı. Lightning çözümünün karşıtları, bütün işlemlerin blok zincir üzerinde saklanmasının gerekliliğini savunuyor. Tabi bu da blokların boyutunu artırıyor.

Şunu belirtmek gerekiyor ki Lightning Network ile sadece Bitcoin gönderilmiyor. Eğer ağın protokolünü destekliyorlarsa başka blok zincirleri de ağ üzerinde işlem yapabilirler. Lightning Network ayrıca, alfa evresinde çalışan Neutrino adında bir mobil çözüme sahip.

Haber: CryptoGlobe

→ICO’LAR HİÇBİR ÜRÜN ORTAYA KOYMADAN PARALARI TÜKETTİLER

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun