‘Litecoin önemli ölçüde değerinin üzerinde’

Kripto para serbest yatırım fonu Multicoin Capital'den bir yetkili, Litecoin'in mevcut fiyatının önemli ölçüde gerçek değerinin üzerinde olduğunu iddia etti.

Kripto para serbest yatırım fonu Multicoin Capital’den Tushar Jain, yakın zaman önce yayınlanan bir blog yazısında Litecoin’i savunmak için kullanılan popüler anlatıların hepsinin yanlış göründüğünü ve LTC’nin fiyatının (50 dolardayken bile) aşırı değerli olduğunu öne sürdü.

Tushar, LTC’nin gerçek değerinin şu anki fiyatından çok daha az olduğuna inanıyor. Tushar’a göre fiyatını artıran tek şey “modası geçmiş anlatılar.”

Tushar’ın Litecoin hakkında yaptığı önemli gözlemler şu şekilde:

-2011 yılında Litecoin’i yaratan Charlie Lee’nin ana motivasyonu, pahalı GPU’lar gerektirmeksizin kârlı bir şekilde çıkarılabilecek bir altcoin’e sahip olmaktı.

-Bir Bitcoin çatalı olan Litecoin, üç şekilde farklıydı: Hash algoritması (SHA256 yerine Scrypt), blok süresi (10 dakika yerine 2.5 dakika), toplam coin arzı (21 milyon yerine 84 milyon).

-Litecoin tarafından kullanılan Scrypt algoritmasının bellek gereksinimleri, 2011’de Litecoin’in GPU ve ASIC’e karşı oldukça dirençli hale getirilmesinde etkiliydi fakat bugün Litecoin madenciliği yapısal olarak Bitcoin madenciliği kadar merkezi.

-Lee’nin LTC’lerinin tamamını 2017’de satmış olması “büyük bir kırmızı bayrak” ve oyunda pay sahibi olmaması, protokolün geliştirilmesine devam etme konusundaki motivasyonunu azaltır.

-Litecoin’in işlemleri, Bitcoin‘den daha ucuz ve daha hızlı olmasına karşın Bitcoin Cash ve Dash gibi kripto paralardan çok daha fazla benimsenmeye başladığını gösteren çok fazla kanıt yok. Esasen BitPay gibi çoğu Blockchain ödeme işlemcisi, sadece Litecoin değil, bir kripto para sepetini kabul eder. Ayrıca 26 Mart 2018’de Litecoin Vakfı, yalnızca LTC ile ilgili kripto para ödeme işlemcisi LitePay’in operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. Son olarak Lightning Network’un geliştirilmesi, SegWit’in benimsenmesinin artması ve diğer daha hızlı Blockchain platformları, Litecoin’in ürün ve hizmetler için üstün bir ödeme aracı olarak hizmet etme öyküsünü baltalıyor.

-Bir değer deposu olarak Bitcoin’i ‘dijital altın’ şeklinde düşünürsek Litecoin’in de ‘dijital gümüş’ olarak dikkate alınmasının mantıklı görünmesine karşın Litecoin benzersiz özelliklere ve kullanım durumlarıan sahip değil, buı da ‘anlamlı uzun vadeli bir değer’ bulundurmayacağı manasına gelir.

-Litecoin, SegWit ve Lightning Network gibi Bitcoin için önerileren geliştirmeler konusunda Bitcoin’in test ağı olarak faydalı bir amaç sunsa da Litecoin’in sadece bu temel üzerinden 3 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip olması ‘saçma’dır.

-Blok ödülleri zamanla azaldıkça, Litecoin Vakfı ‘blok ödüllerinin yanı sıra güvenliğin buharlaşmasına izin vermeye’ istekli olmadıkça Litecoin ucuz ve hızlı işlem sunmaya devam edemeyecek.

-2017 yılında tüm kripto para piyasasında yaşanan büyük ralli sırasında ABD’li lider kripto para platformu Coinbase, o zaman yalnızca BTC, ETH ve LTC‘yi desteklediğinden bir coin’in bir kısmı yerine bütün coin tutmak isteyen birçok yatırımcı tarafından satın alındı.

-Birkaç negatif katalizör olarak önümüzde Coinbase’in listelenen coin/token’ların sayısındaki büyüme, Lightning Network’ün olgunlaşması ve BCH için desteğe devam etmek amacıyla Bitmain tarafından LTC’nin potansiyel satışı duruyor.

Tushar, raporu şu sonucu bağlıyor:

“Litecoin geçtiğimiz 52 hafta boyunca 41-358 dolar aralığında işlem gördü. Yaklaşık 50 dolar civarında seyreden LTC’nin önemli ölçüde değerinin üzerinde olduğuna inanıyoruz. Var olmayan pozitif katalizörler ve var olan güçlü negatif katalizörler göz önüne alındığında LTC’nin kripto para piyasasında önemli ölçüde düşük performans göstermeye devam etmesini bekliyoruz.”

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre Litecoin, şu sıralarda 52 dolardan el değiştiriyor.

→ ELON MUSK’IN YARDIMINA DOGECOIN’İN KURUCUSU KOŞTU

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl