Litecoin halving’ine çok az kaldı: Geçmişte ne oldu?

Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasına (halving) 10 aylık bir zaman kalırken Litecoin’de ise bu süre yalnızca 5 gün. 2011 yılında Bitcoin’den çatallanarak oluşturulan Litecoin, Bitcoin’deki halving mekanizmasını da almıştı. Litecoin’de tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi her dört yılda bir madencilik ödülü yarı yarıya azalıyor. Şu anda 12.5 LTC olan blok ödülü, yaklaşık olarak 5 gün 19 saat sonra 6.25 BTC’ye inecek.

Öte yandan Litecoin, yarılanmaya bir haftadan az bir süre kala yatırımcılar ve trader’lar arasında daha az konuşuluyor. Bu durum, kripto para piyasasında genel olarak görülen durgunluğa bağlanıyor. Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para, bir süredir yatay seyrediyor veya önemli destek seviyelerinin altına geriliyor.

Yarılanma, madencilerin gelirlerini doğrudan etkileyerek madenciliği önemli enerji maliyetleri nedeniyle potansiyel olarak daha az kârlı hale getiriyor. Temmuz 2023 itibarıyla, 1 LTC madenciliğinin enerji maliyeti yaklaşık 93 ABD dolar ve LTC’nin piyasa fiyatı ise 91 dolarda seyrediyor. Kripto paranın değerinin yarılanmanın etkisiyle artış göstermemesi durumunda bazı madencilerin ağdan ayrılmaları olası. Madencilerin daha kârlı kripto paralara geçmesi Litecoin’in ağ güvenliği üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.

Litecoin halving’leri: Geçmişte ne oldu?

İlk halving

İlk yarılanma, 25 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşmiş ve blok ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye düşmüştü. Bu olay, ağın hash rate’i ve buna bağlı olarak güvenlikte olası bir düşüşten korkan madencilik topluluğu içinde kârlılık konusunda endişelere yol açmıştı. Ancak, hash oranı sadece küçük ve ani bir düşüşten kurtulmakla kalmayıp zaman içinde artmaya devam ettiği için bu endişeler büyük ölçüde yersizdi. Bu arada Litecoin’in fiyatı, yarılanma sonrasında yaklaşık 3 dolardan 4 dolara ılımlı bir artış yaşamıştı. Ancak 2017’ye kadar sadece yarılanma olayından ziyade daha geniş piyasa faktörleriyle oluşan önemli bir artış meydana gelmemişti. Litecoin, beklentileri karşılamış ve Aralık 2017’de 320 dolara kadar yükselmişti.

İkinci halving

İkinci Litecoin yarılanması 5 Ağustos 2019’da gerçekleşti ve blok ödülleri 25’ten 12.5 LTC’ye düştü. Bu yarılanma öncesinde Litecoin’in fiyatı ocak ayında yaklaşık 30 dolardan haziran ayında 130 doların üzerine çıkarak yarılanma öncesi beklentinin fiyatı olumlu yönde etkilediğini göstermişti. Ancak yarılanmanın ardından fiyat düşüş eğilimine girmiş ve yıl sonuna kadar kademeli olarak 40 dolar civarına inmişti. 2015’e benzer şekilde hash rate, yarılanmadan sonra geçici olarak düşmüş ancak toparlanmıştı. Sonrasında yükselmeye devam ederek Litecoin ağının esnekliğini ve sağlamlığını göstermişti.

Tüm bunlara rağmen halving’lerin hem Bitcoin hem de Litecoin gibi diğer kripto paraların fiyatlarına etkisi tartışılan bir konu. Fiyat yükselişlerinin sadece halving ile değil, merkez bankalarının para basma döngüleriyle birlikte gerçekleştiğine ve bu nedenle artışların tek başına halving’e bağlanamayacağına dair tezlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl