92$’a kadar yükselen Litecoin, bu seviyeye nasıl geldi?

Litecoin fiyatı, dün müthiş bir ivme yakalayarak art arda rekorlar kırdı. Yükseliş trendine 26 Ağustos’ta 52$’lık seviyelerde başlayan Litecoin, dün TSİ 04.30’da 92$’a kadar yükseldi. Bu yükselişin ardından...

Litecoin fiyatı, dün müthiş bir ivme yakalayarak art arda rekorlar kırdı. Yükseliş trendine 26 Ağustos’ta 52$’lık seviyelerde başlayan Litecoin, dün TSİ 04.30’da 92$’a kadar yükseldi. Bu yükselişin ardından piyasalardan gelen yoğun satış talebi nedeniyle fiyat 76$’a kadar geriledi ve şu sıralarda 80$’da seyrediyor.

Fiyatı uçuran ana faktör: Lightning Network

Litecoin’de bu devasa yükselişi getiren ana faktör Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee’nin Lightning Network denemelerinin başarılı sonuçlar vermesi.

Lightning Network, transfer işlemlerinin oldukça hızlı ve neredeyse 0 komisyonlarla gerçekleştirilmesini sağlayan bir hizmet uygulaması.Kişisel Twitter hesabını aktif olarak kullanan Lee, Son iki gündür Lightning Network ile yaptığı testlerle ilgili tweet’ler atıyordu. Özellikle dün TSİ 10.50’de paylaştığı tweet, Litecoin’in fiyatının hızlıca tırmanmasında çok etkili oldu.

Lee, söz konusu tweet’inde Lightning Network ile ilk ödemenin başarıyla yapıldığını ve hiçbir komisyon ücreti ödenmediğini bildirdi. Bu haber, dijital para birimleriyle yakından ilgilinen teknoloji meraklıları ve yatırımcılarında büyük heyecan uyandırdı.

Lightning Network teknolojisinin yakın bir zamanda Bitcoin’e de uygulanması bekleniyor.

In this article

Katkıda Bulun