Litecoin’de beklenen Mimblewimble testnet tarihi açıklandı

Litecoin'de gizliliği geliştirecek olan Mimblewimble güncellemesine giderek yaklaşılıyor. Geliştirici David Burkett, Litecoin'deki ilk Mimblewimble testnetinin 30 Eylül'de başlatılacağını ilan etti.

litecoin

Ağustos güncellemesinin ardından, Litecoin kurucusu Charlie Lee ile birlikte birkaç aydır Mimblewimble eklenti bloku tasarlamak için çalışan Grin geliştiricisi, merakla beklenen ve kullanıcılara gizli işlemler yapabilme fırsatı veren özelliğin başlangıç tarihini açıkladı.

Gizlilik odaklı coin Grin’in geliştiricisi olan David Burkett, kötü niyetli eşlerin yeni mesajları DoS node’larında kullanabilmelerinden ötürü özellikle MWSTAT mesajlarının onaylanması konusunun halledilip, “İlk Durum İndirmesi”ni tamamladıktan sonra birinci testnet’in 30 Eylül’de başlatılacağını belirtti.

David Burkett, söz konusu tweet’inde şu ifadeleri kullandı:

“Ağustos ayı ilerleme güncellemesi: Node’lar, başlangıç durumunu senkronize edebilir ve doğrulayabilir (İlk Blok İndirmeye benzeyen şekilde). Geliştirilmiş UTXO yönetim mantığıyla aynı. 30 Eylül’de başlayacak LTC’deki ilk Mimblewimble testnetine hazır olun! Daha fazla ayrıntı yakında.”

Herhangi bir adrese gönderilen miktarı gizlemeye yardımcı olan ve CoinJoin ile önemli bir gizlilik sağlayan yeni CT özelliği çok büyük ve Burkett’e göre bu yüzden ölçeklenebilirlik durumu korkunç seviyede. Ancak yapılacak bazı geliştirmelerle bu sorun Bitcoin ve Litecoin’e göre daha iyi olacak şekilde düzeltilebilir.

Burkett, ağın iyileştirilmesi için şu anda üzerinde çalışılan özellikler hakkında CryptoChat programındaki açıklamasında, bir kez harcandıktan sonra ‘range’ gruplarının silinebildiğini ve buna rağmen kullanıcıların genesis bloktan geçmişe bakmak zorunda kalmadan işlemleri onaylayabildiğini belirtti:

“Mimblewimble’ı ölçeklenebilirlik ve birçok konuda harika yapan, bir coin’i harcadığınızda onu silebilmeniz. Yani hepsi zincirde kalıyor. O parayı artık hatırlamanıza ve bilmenize gerek yok. Dolayısıyla ilk senkronize etme işleminizi yaparken o coin’i alamazsınız bile… Onun hakkında hiçbir şey bilmezsiniz. Onun vârolup olmadığını bile bilmezsiniz. Sadece UTXO adındaki harcanmamış olan çıktısını alırsınız. Bu özellik sayesinde, zincir boyutu ve ilk blok yükleme süresi açısından Litecoin’in yaptığından üç, dört hatta beş kat daha iyi bir ölçeklendirme olur. Zaten şu da var, biraz önce bahsettiğim ‘range’ gruplarıyla gizli işlemler yapılıyor. Bu şekilde çok daha iyi”

Mimblewimble uygulaması borsaların isteğine bağlı olarak kabul edilmeyebilir çünkü bazı ülkeler bu tür ödeme ve işelm metodlarına karşı duruş sergilerler. Bu da borsaların Litecoin’i liste dışı etmesine ya da bu eklentiyi kabul etmemesine sebep olabilir.

Bir dönemin en çok satın alınan kripto parası olan LTC’nin ilk 10 kripto para sıralamasının dışında kalacağı dedikodularının yapıldığı ve özellikle DeFi protokollerinin adeta uçtuğu bir dönemde planlanan testnet özelliği Litecoin ağının gelişimi ve ilerlemesi için beklenen bir hamle oldu.

Kısa süre önce Litecoin’in ABD’de Revolut uygulamasında bulunduğu da belirtilmişti. Bu da onun daha çok tanınmasına ve ilgi çekmesine sebep olabilir. Litecoin blok ödülünü toplamayı sağlayan ve .999 gümüşten oluşan 50 gramlık Ballet Litecoin Block kartı da ilgi gösteren kullanıcılara gönderiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl