Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

LocalBitcoins nasıl kullanılır – Adım adım LocalBitcoins kullanımı

Bir Bitcoin satın almak istediğinizde karşınıza pek çok seçenek çıkar. Bunlardan ilki bir tanıdığınızdan almak, ikincisi bir borsa aracılığıyla almak, üçüncüsü ise elinde Bitcoin bulunduran gerçek kişilerin bulunduğu Localbitcoins.com gibi platformları kullanarak satın almak. Bu tarz platformların en ünlüsü ve dünyada en yaygın olarak kullanılanı LocalBitcoins’dir. LocalBitcoins nedir? Bu internet sitesi, gerçek kişilerin hesabına para transferi yaparak ya da bizzat yüz yüze görüşerek onlardan Bitcoin almanıza olanak tanıyan bir platform. LocalBitcoins’i sadece Bitcoin almak amacıyla değil, satmak amacıyla da kullanmanız...

Bir Bitcoin satın almak istediğinizde karşınıza pek çok seçenek çıkar. Bunlardan ilki bir tanıdığınızdan almak, ikincisi bir borsa aracılığıyla almak, üçüncüsü ise elinde Bitcoin bulunduran gerçek kişilerin bulunduğu Localbitcoins.com gibi platformları kullanarak satın almak.

Bu tarz platformların en ünlüsü ve dünyada en yaygın olarak kullanılanı LocalBitcoins’dir. LocalBitcoins nedir? Bu internet sitesi, gerçek kişilerin hesabına para transferi yaparak ya da bizzat yüz yüze görüşerek onlardan Bitcoin almanıza olanak tanıyan bir platform.

LocalBitcoins’i sadece Bitcoin almak amacıyla değil, satmak amacıyla da kullanmanız mümkün. Hatta satışlarınız üzerinden komisyon elde ederek bunu para kazandığınız bir işe dönüştürebilirsiniz. Tercih tamamıyla sizin.

Bu rehber yazımızda, Bitcoin satın almak için LocalBitcoins nasıl kullanılır, onu anlatacağız. Basite indirgeyerek anlattığımız LocalBitcoins kullanımı rehberi…

İlk adım üye olmak

Siteye üye olmak oldukça basit. “Sign Up free” butonuna tıklayıp birkaç basit bilgiyi girerek 1 dakika bile sürmeden kayıt olabiliyorsunuz.

Platformda daha önce de yukarıda belirttiğimiz gibi iki farklı üye var: Alıcılar ve satıcılar.

Üye olup siteye giriş yaptığınızda eğer Türkiye’den bağlanıyorsanız karşınıza Türk kullanıcılar çıkacaktır.

“Buy bitcoins online in Turkey” başlığı altında bulunan kullanıcılardan Bitcoin satın alabilirsiniz. Burada o anda sitede online olan ve Bitcoin satan kullanıcıların bir listesi yer alır.

 

Onun altında yer alan “Sell bitcoins online in Turkey” başlığında ise Bitcoin’inizi satabileceğiniz, o anda online olan kullanıcıların listesi bulunur.

İşlem sayılarına ve memnuniyetlik oranlarına dikkat edin

Her kullanıcının isminin yanında parantezle bugüne kadar kaç işlem gerçekleştirdikleri ve bu kullanıcılardan işlem yapan müşterilerin memnuniyet oranı yazar. Bu oranları dikkate alarak Bitcoin alışverişi yapmanız güvenliğiniz için önemlidir.

İşlem sayısına ve kullanıcıların memnuniyet oranına baktınız, fiyatları da incelediniz ve bir üyede karar kıldınız. Üyenin ismine tıklayarak profiline giriş yaptıktan sonra hemen aşağıda karşımıza iki başlık çıkar:

Buy bitcoins online from kullaniciadi

Sell bitcoins online to kullaniciadi

Bitcoin almak istiyorsanız “Buy bitcoins online from kullaniciadi” başlığındaki “Buy” butonuna tıklamalısınız. Buy butonuna tıkladığınızda karşınıza böyle bir bölüm çıkar:

Buraya ne kadar Bitcoin almak istediğinizi ister Türk Lirası ile ister BTC oranı ile girip “Send trade request”e tıklamanız gerekiyor. Burada bulunan mesaj bölümü vasıtasıyla kullanıcıyla iletişime geçip pazarlık yapabilirsiniz.

Bu işlemin ardından satıcının sizinle iletişime geçerek IBAN vs. gibi bilgileri paylaşmasını beklemelisiniz. Ödemeyi gerçekleştirdiğiniz anda satıcı eğer çevimiçiyse Bitcoin’lerinizi LocalBitcoins’de sağ üst köşede bulunan Wallet’ınıza gönderecektir. Bu işlem Bitcoin ağındaki yoğunluğa bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Hesabınızın güvenliğini arttırın

Belli miktarların üzerinde işlem yapacaksanız kimliğinizi doğrulamanız gerekebilir. Bunun için “Edit profile” kısmını kullanın.

Son olarak hesabınızın güvenliğini arttırmak için mutlaka Two-Factor Authentication özelliğini etkinleştirin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl