LRC Coin nedir? Loopring Coin geleceği ve projesi

Loopring projesi, son dönemdeki fiyat artışıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bir günde yüzde 50’den fazla artış yaşayan LRC Coin nedir? Projesi, geleceği ve hakkındaki yorumlarla Loopring hakkında her şey bu rehberde.

Loopring, 2017 yılında Çin merkezli bir yazılım mühendisi olan Daniel Wang tarafından kuruldu. Wang, Google ve JD.com gibi dev internet şirketlerinde deneyim sahibi. Piyasada birçok kripto projesine nazaran eski ve sağlam olarak nitelendirilebilecek LCR Coin, ara ara yaptığı yükselişlerle adından söz ettiriyor. Özellikle merkeziyetsiz borsaların (DEX) ara yüzlerinin geliştirilmesi ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunulması için oluşturulan Loopring Coin, son dönemde kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmiş durumda.

[toc]

LRC Coin nedir?

LRC Coin, kendisini “açık kaynaklı, denetlenmiş ve gözetimsiz bir değişim protokolü” olarak tanımlayan bir ERC-20 tabanlı bir token’dır. Esasen kendi blok zinciri üzerinde çalışmadığı için bir coin değildir. Diğer yandan Loopring ise sıfır bilgi ispatı (Zero-Knowledge) kanıtından yararlanan ve Ethereum üzerinde çalışan non-custodial ödeme ve takas platformudur. Ayrıca Loopring, merkeziyetsiz borsalara düşük ücretli hızlı hizmet sağlıyor.

LRC Coin nedir
LRC Coin nedir

Loopring Coin (LRC Coin) Projesi

LRC Coin projesi, Ethereum üzerinde çalışan ve küresel bir kullanıcı ağını yeni tür kripto varlık borsalarının oluşturulmasını sağlayan bir platformu çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir protokoldür. Artan sayıda merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolünden biri olan Loopring, platformunda kendi token’ı LRC dahil olmak üzere birden fazla kripto para birimi kullanır. Proje, genel olarak Ethereum’da yaşanan ölçeklendirme sorunlarına çözüm getirmek için hayata geçirildi. zkRollup’lar ile Loopring, borsalarının yatırımcılar için daha hızlı ödemeler sunabileceğini iddia ediyor. Bilindiği üzere zkRollup’lar, doğrudan Ethereum blok zincirinde alım/satım yapmak yerine (diğer merkeziyetsiz borsaların yaptığı gibi), Loopring borsalarının başka yerlerde önemli hesaplamaları tamamlamasını sağlar. Buradaki fikir, bunun bir Loopring borsasının Ethereum ağına göndermesi gereken işlem sayısını azaltabilmesi, böylece hızın artması ve alım satım yapanlar için maliyetlerin düşmesidir. Bu, merkezi olmayan borsaların aksine işlemlerin Ethereum ağı tarafından onaylanmasını gerektiren, saniyeler veya milisaniyeler yerine dakikalar sürdüğünü düşündüğümüzde harika bir çözüm umudu olarak masada yer alıyor.

Loopring borsa
Loopring borsa

LRC Coin geleceği

LRC Coin’in geleceği konusunda kripto uzmanları oldukça umutlu. Loopring, platformunun, üzerine inşa edilen borsaların, iki taraf arasında şifre veya işlemle ilgili herhangi bir bilgi kullanılmadan veri paylaşımına imkan sunan ‘Zero-Knowledge’ veya zkRollup’lar adı verilen daha yeni bir şifreleme türü kullanıyor. Proje, Ethereum’daki merkezi olmayan borsalarla ilişkili yavaş hızları ve yüksek maliyetleri atlatmasına izin vereceğini iddia ediyor. Bu teknolojiler de LRC Coin’in önümüzdeki yıllardaki değerinin kat be kat artacağına dair büyük kanıtlar olarak sayılabilir. Loopring’in temel değer önerisi, platformuna entegre ettiği son teknoloji kriptografidir. Bu nedenle, zkRollup’ların Ethereum blok zincirini DeFi uygulamaları için daha uygun hale getirmenin önerilen yollarından yalnızca biri olduğunu belirtmek önemlidir. Bu arada rakip kriptografik çözümler arasında xDai, Matic, Optimistic Rollups ve Plasma yer alıyor.

Gamestop ve Loopring
Gamestop ve Loopring

LRC Coin yorum

LRC Coin yorumlarına bakıldığında internette çok fazla olumlu yoruma rastlayabilirsiniz. Ek olarak bugün uzun zamandır beklenen GameStop/Loopring ortaklığı da açıklandı. Ekip, NFT pazar yerinin beta olarak hayata geçtiğini duyurdu. ABD’li bir video oyunu, elektronik alet ve oyun ürünleri satıcısı Gamestop ile iş birliğine giden Loopring (LRC Coin), bir anda yüzde 50’den fazla yükseliş yaşadı. LRC, 2017’de piyasaya çıktı ve öncelikle Loopring’in Şubat 2020’de hayata geçirilen merkezi olmayan borsasında kullanım alanına sahip. DEX’i kullanırken, her alım satım işlemi yaptığınızda LRC olarak ödeme yapmanız gerekir. Paranın tam olarak %80’i likidite sağlayıcılarına gidiyor ve geri kalanı sigortacılar ile Loopring’in merkezi olmayan özerk organizasyonu (DAO) arasında bölünüyor.

Loopring (LRC Coin) nereden alınır sorusuna yanıt verecek olursak, Binance, Coinbase, Gate.io, KuCoin, Bithumb, Huobi, Kraken, FTX, Gemini, Bybit, Bitfinex gibi büyük borsalardan USDT, BTC, ETH, BNB, USD, TRY, BUSD gibi işlem çiftlerinde alınıp satılabiliyor. Bu arada toplam arzı 1.37 milyar olan LRC Coin’in, dolaşımdaki arzı ise 1.33 milyar’dır. En yüksek seviyesini Kasım 2021’de Gamestop söylentisiyle 3.83 dolar ile gören LRC Coin, en dip seviyesini ise 0.01986 dolar ile yaşamıştır.

LRC Coin alma
LRC Coin alma

LRC Coin güvenilir mi?

Peki Loopring (LRC Coin) güvenilir mi? Bu soru, yatırımcıların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. LRC Coin veya Loopring, Ethereum’un blok zincirinin Layer 1 üzerinde çalışması için tasarlanmış bir protokol. Bu da Loopring’in Ethereum işlemlerinin öğelerini kendi ağında işleyerek Ethereum kullanma deneyimini daha hızlı hale getirmeye çalıştığı anlamına geliyor. Yani bunu, tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olmak için ana otoyoldan bir yan yol oluşturmak olarak düşünebilirsiniz. Bu sunduğu çözümlerden dolayı güvenilir bir kaynak olarak görülerek yatırımcıların güven konusundaki endişeleri ortadan kaybolabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl