LUNA kurucusu Do Kwon’dan 10 bin Bitcoin’lik işlem

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) dava dilekçesine göre, Terra ve kurucusu Do Kwon 2022 yılının haziran ayından bugüne kadar projenin kasasından 10 binden fazla Bitcoin çekti. Söz konusu BTC'lerin önemli bir kısmı bir İsviçre bankası aracılığıyla satılarak nakde dönüştürüldü. İlgili dönemde, bu işlemlerden sonra bankadan 100 milyon dolar para çekildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), açtığı davadan sonra Terra ve kurucusu Do Kwon ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan sonucusu ise Terra’nın LUNA’daki büyük çöküş döneminde 10 bin BTC’nin önemli bir kısmını satarak nakde dönüştürmesi.

Bitcoin’leri satıp bankadan 100 milyon dolar çektiler

SEC’nin mahkeme dilekçesine göre, Do Kwon ile şirketi, projelerinin kasasını boşalttı ve 10 binden fazla BTC’yi dışarı aktardı. Önemli bir kısmını ise bir İsviçre bankası aracılığıyla nakde dönüştürdüler. İddiaya göre Bitcoin‘leri geçen yılın mayıs ayından bu yana periyodik olarak cüzdandan taşıdılar ve bunları İsviçre’deki bir bankaya gönderdiler. SEC, bankanın adını vermezken 2022’nin haziran ayı ve dava dilekçesinin verildiği gün aralığında söz konusu bankadan 100 milyon doların üzerinde para çekildiğini ileri sürdü.

Do Kwon hala aranıyor

Piyasadan 40 milyar doların silinmesine yol açan olayın üzerinden yaklaşık 9 ay geçti ve dava henüz dün açıldı. Mahkemeye verilen Do Kwon’un nerede olduğu bilinmiyor. Güney Koreli yetkililer, Kwon’un Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da olduğunu iddia etmiş ve Sırbistan’la iadesi için görüşmelere başlamışlardı. Seul savcılığı, Kwon’u bulmak için girişimlerini sürdürdüklerini belirterek süreçle ilgili başka ayrıntı vermedi.

Ne olmuştu?

Terra blok zincirinde yer alan algortimik bir sabit coin olan TerraUSD (UST), geçen yılın mayıs ayında 1 dolarlık seviyede sabit bir şekilde işlem görmesi gerekirken bunun altına düşmüş, oluşan piyasa paniği sonucunda da sıfırlanmıştı. Algoritma gereği, UST’nin 1 doların altına düşmesi durumunda tekrar 1 dolar seviyesini yakalaması için LUNA basılması gerekiyordu. Bu da LUNA’nın değerini zamanla sıfırlayarak bir ‘ölüm sarmalı’na yol açtı. Yaşananlar, kripto para piyasasının tamamında sert satışlara neden oldu. Daha sonra LUNA ağının ismi LUNC olarak değişti. Bununla birlikte. Bitcoin de büyük değer kaybına uğradı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl