Terra LUNA kurucusu Do Kwon’un serbest bırakılma kararı iptal

Karadağ'da üst mahkeme, eski kripto milyarderi ve Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon'un kefaletle serbest bırakılmasına ilişkin alt mahkeme kararını iptal etti.  

Geçen yıl mayıs ayında çökerek kripto para piyasalarını sarsan sabit coin TerraUSD’nin arkasındaki şirket olan Güney Kore merkezli Terraform Labs’ın eski CEO’su Do Kwon’un kefaleti iptal edildi.

Mahkeme sözcüsü Marija Rakovic, telefonla yaptığı açıklamada, önceki kararın Karadağ’ın başkenti Podgorica’da bulunan yüksek mahkeme tarafından bozulduğunu bildirdi. Kwon, cezaevinde tutulmaya devam edilecek.

Savcılar itiraz etti, karar bir üst mahkemeye gitti

Söz konusu karar, daha önce Kwon’un liderliği altında mali işler müdürü olarak görev yapan Han Chong-joon’u da kapsıyor. Önceki ay Podgorica’daki bir alt mahkeme her iki şahsın da 400 bin euro (430 bin 500 dolar) kefaletle serbest bırakılmasına izin vermişti. Savcılık derhal karara itiraz etti ve dosya, karar verilmesi için bir üst mahkemeye gönderildi.

Rakovic, üst mahkemenin kararını göz önünde bulundurarak alt mahkemenin yeni bir karar vermesini önerdi.

Karadağ’da bir apartman dairesinde ev hapsi istemi

Do Kwon’un avukatları, 11 Mayıs’ta Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki bir mahkemeden Kwon ve Han Chong-joon için kefalet ödeyerek ev hapsine alınmalarını teklif etmişti. Hukuk ekibi, belirlenen devlet makamına belirli aralıklarla olarak rapor vermek koşuluyla ikilinin Karadağ’da bir apartman dairesinde kalabileceklerini söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl