lunc coin nedir

LUNC Coin nedir? LUNC, Terra Classic zincirinin coin’idir. Terra Classic için birkaç gün önce piyasaya sürülen Terra 2.0’ın eski versiyonu diyebiliriz.

  • Piyasa değeri: 930 milyon dolar
  • Dolaşımdaki arz: 6.5 trilyon LUNC
  • Toplam arz: 6.9 trilyon LUNC
  • En yüksek fiyat seviyesi: 119.18 dolar
  • En düşük fiyat seviyesi: 0.00001675 dolar

Bilindiği üzere Mayıs 2020’nin başlarında Terra’nın algoritmik stabil coin’i UST’nin dolardan ayrışmasıyla beraber sistemin mekanizması gereği, UST’yi 1 dolarda dengelemek için sürekli basılan LUNA’nın fiyatı da büyük değer kaybına uğradı.

Bunun sonucunda tüm Terra zinciri bir ölüm sarmalında adeta yok oldu. Terra’nın kurucu ismi Do Kwon, çözüm olarak yeni bir zincire geçiş yapmayı önerdi.

Bu da Terra 2.0 olarak adlandırıldı. Yeni zincir yoluna Terra, token’ı da LUNA adı ile devam ederken eski zincir Terra Classic, token’ı da Luna Classic olarak adlandırıldı.

UST fiyatını dengelemek için sürekli yenileri piyasaya sürüldüğü için eski coin, Luna Classic’in arzı 6.5 trilyon olarak kaldı.

“Classic” eki, Ethereum’un 2017 yılında yaşadığı DAO hack olayından sonra Ethereum/Ethereum Classic şeklinde ayrılmasına bir gönderme olarak konulduğu düşünüşüyor. Kwon, UST ve LUNA çöküşünü “Terra’nın DAO hack anı” olarak nitelendirmişti.

LUNC Coin amacı nedir?

LUNC Coin’in amacı USTC’nin yani Terra Classic USD’nin fiyatını dengelemek için kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde bunu ne kadar gerçekleştirdiği tartışmaya açıktır.

LUNC Coin Geleceği

LUNC Coin’in geleceği birçok kripto para yatırımcısı için merak konusu. Kimi LUNC Coin’in gelecekte 1 dolar olacağını söylese de bu durum çok gerçekci değildir. LUNC’un dolaşımdaki arzının 6 trilyon adete yakın olduğunu düşünürsek LUNC’un gelecekte 1 dolar olması yaklaşık 6 trilyon dolarlık piyasa değerine eşit oluyor ki şu ana kadar tek başına bu değere ulaşmış şirketler mevcut değil.

LUNC Coin ve LUNA aynı mı?

LUNC coin, Mayıs 2022’de meydana gelen çöküşün ardından LUNA ismi yerine LUNC ismini aldı. LUNC aslında bu dönemden, yani zincirlerin ayrılmasından önceki dönem için LUNA Coin’in devamı, yani aynısı diyebiliriz.

LUNC en yüksek kaçı gördü?

LUNC en yüksek 119.18 dolar seviyesini gördü. 

LUNC en düşük kaç doları gördü?

LUNC en düşük değerini büyük çöküş olan 13 Mayıs 2022 tarihinde gördü ve en düşük değeri 0.00001675 olarak kayıtlara geçti.

Terra Classic (LUNC) sahibi kim?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – LUNA airdrop’larını nasıl alabilirsiniz?

LUNC Coin hangi borsalarda işlem görüyor?

Yeni zincir Terra’nın coin’i LUNA’yı birçok borsada satın alabileceğiniz gibi, Luna Classic (LUNC) de pek çok borsada yer alıyor. Örneğin; Binance, KuCoin, FTX ve Kraken gibi belli başlı borsalarda LUNC işlem görmeye başladı. İlerleyen günlerde daha fazla borsanın LUNC’de alım satım işlemlerini devreye alması bekleniyor.

Binance üzerinde bugün listelenen LUNC, 0.00010 dolardan açıldı ve 0.00029 dolara kadar yükseldi. LUNC, kısa sürede %170 oranında artış gördü fakat bu uzun sürmedi. TSİ 15.20 itibari ile LUNC, 0.000143 dolardan alıcı buluyor. LUNC’nin mevcut piyasa değeri ise 1 milyar dolara yakın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – “Yeni LUNA” düşüyor, “eski LUNA” LUNC’ta ise yüzde 120 yükseliş

LUNC için uyarı

LUNC borsalarda işleme açılırken projenin CoinMarketCap sayfasında bir uyarı dikkat çekiyor. Uyarıda, fiyattaki büyük volatiliteye karşı dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl