Madencilik devi Bitmain, üretimlerini Çin dışına çıkarıyor

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik cihazları üreticisi olan Bitmain, Çin’in kripto para işlemlerini yasaklamasının ardından ülkede satışlarını askıya almayı planlıyor.

CoinDesk‘in üç kaynağa dayandırdığı haberine göre şirket, ayrıca üretiminlerinin büyük bölümünü Çin’in güneyinde bulunan Shenzhen’den diğer ülkelere taşıyacak. Bu ülkelerin hangileri olacağına dair bir bilgi ise verilmedi.

Bilindiği üzere, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası, geçen hafta kripto para alım satımı konusunda tutumunu sertleştirerek kripto para ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı hale getirdi. Bu kararın ardından Huobi Global, Çin anakarasındaki kullanıcıların tamamının hesaplarını kapatacağını bildirirken bazı orta ve küçük ölçekli borsalar da tamamen faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu. Öte yandan Çinli e-ticaret devi Alibaba da madencilik cihazı satışlarını 8 Ekim’den itibaren askıya alacağını açıkladı.

Çin’in yasağı, madencilik havuzlarını da vurdu. En büyük ikinci Ethereum madencilik havuzu olan SparkPool, alınan karar sonrası tüm hizmetlerini bu ayın sonuna kadar sona erdireceğini ilan etti. Kripto para ile ilgili çok sayıda site de Çin güvenlik duvarına alınarak erişilemeyecek duruma getirildi. Tüm bu yaşananlar, başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların fiyatlarına da yansıdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl