Finans medyası devlerinden mahkemeye FTX talebi: İsimler açıklansın

İçinde New York Times, Bloomberg ve Financial Times gibi büyük medya kuruluşlarının olduğu şirketler bir ABD federal mahkemesine talepte bulundular ve FTX'in iflas etmesinden ötürü zarar eden kullanıcı ve müşterilerin kimliklerinin kamuya açıklanmasını istediler.

dava-mahkeme

New York Times, Bloomberg, Financial Times ve Wall Street Journal, ana şirketleri Dow Jones aracılığıyla FTX müşterilerinin isimlerinin açıklanmasını talep ettiler.

“Yeni yönetim isimlerin gizli kalmasına uğraşıyor”

Medya kuruluşları bir New York mahkemesine yaptıkları bu talebe ilişkim kamu yararını sebep gösterdiler ve şeffaflık adına isimlerin bilinmesi gerektiğini ifade ettiler:

“Borçlu taraf (*FTX’ten bahsediliyor) kendi işinde şeffaflıktan yoksun olmakla itham ediliyordu. Ancak bu kafa yapısı şu anda iflas sürecini yürüten yönetime de yansımış gözüküyor.Çünkü isimlerin gizli kalması adına fazladan bir çaba içine girmiş durumdalar… Medya, günlük haberleri halka ulaştırmakla görevlidir ve haberler odağında halkın gözü ve kulağıdır”

“Tehlike yaratmayacaktır”

Kuruluşlar, isimleri gizli tutmanın belli bir mantığı da olmadığını, çünkü bilgilerin zaten mahkemede net şekilde açıklanacağını da belirterek, sadece isimlerin açıklanmasının yeterli olacağını söylediler. Şirketler, isimler dışında herhangi bir finansal bilgi açığa çıkmayacağı için bunun kişiler nezdinde bir tehlike yaratmayacağını da ifade ettiler.

Celsius’ta “phishing” saldırıları olmuştu

Hatırlanacağı üzere Haziran ayında platformdan çekim işlemlerini durduran ve daha sonra iflasını açıklayan Celsius şirketinin müşterilerinin de mali bilgileri ortaya çıkmış ve daha sonra birçok saldırgan ve hacker, bu kişilere ulaşarak çeşitli kazançlar elde etmeye çalışmışlardı.

Şirketlerin bu talebi ise Twitter’da tepki gördü. Kullanıcılar, medya kurumlarını “tık için kişilerin bilgilerini yaymak ve onları tehlikeye atmak” ile suçladılar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl