Malezya Maliye Bakanlığı’ndan Bitcoin teklifine olumsuz cevap

Malezya'da geçtiğimiz günlerde İletişim ve Multimedya Bakanlığı'nın yaptığı kripto para çağrısına Maliye Bakanlığı'ndan olumlu yanıt gelmedi. Bakan yardımcısı Mohd Shahar Abdullah, volatilite ve siber tehditleri sebep göstererek, "Bitcoin ve kripto paralar ödemeler için uygun değil" dedi.

Malezya’da birkaç gün önce İletişim ve Multimedya bakan yardımcısı Zahidi Zainul Abidin’in yaptığı “Kripto paralar yasallaşsın ve ödemelerde kullanılsın” çağrısına Maliye Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt geldi.

“Bitcoin değil ama CBDC’ler…”

Konuyla ilgili parlamentoda konuşan bakan yardımcısı Mohd Shahar Abdullah, Bitcoin ve diğer kripto paraların ödemeler için uygun olmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Fiyattaki dalgalanmalar çok yüksek. Siber tehditler de düşünüldüğünde Bitcoin gibi kripto paraların ödemelerde kullanılması için uygun olmadığını görüyoruz. Teknolojinin gelişmesi ve ödeme alanlarının büyümesi, merkez bankasının CBDC’lerini potansiyelini daha fazla düşünmesine yol açtı”

Güney Asya bölgesinin en önemli ekonomik güçlerinden biri olan Malezya’da geçtiğimiz günlerde İletişim ve Multimedya bakan yardımcısının hükumete yaptığı bu çağrı tüm dünyada ciddi şekilde ses getirmişti.

Honduras’tan ses çıkmadı

Öte yandan 2021 yılının sonlarında El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin “2 ülke daha 2022 yılında Bitcoin’i yasal para ilân edecek” tahmininden sonra, geçtiğimiz günlerde Honduras iddiaları sosyal medyada yer almıştı. Bitcoin destekçisi ve erken yatırımcısı olan Max Kaiser, Honduras bayraklı bir tweet atınca, Latin Amerika ülkesinin bu hafta bir hamle yapacağı düşünülmüştü.

Hatırlanacağı üzere, yine 3 gün önce Yugoslavya kraliyet ailesinden olan ve “Sırbistan prensi” olarak da bilinen Philip Karadordeviç, “Bitcoin özgürlüktür. Para devlet kontrolünden ayrılmalıdır” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl