Marathon Digital halving’e ve düşüşlere rağmen Bitcoin satmadı

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketi olarak görülen Marathon Digital, haziran ayına dair rakamlarını açıkladı. Şirket halving etkisinin devam etmesine ve birçok operasyonel maliyete rağmen Bitcoin satmadığını açıkladı. Firmanın elinde şu anda 1.1 milyar dolar değerinde 18 bin 536 adet BTC bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Kaspa madenciliği de yaptığını duyuran ABD merkezli Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital resmi olarak haziran (Bitcoin) rakamlarını açıkladı. Şirketin açıklamasında öne çıkan en önemli detay ise geçtiğimiz ay hiç Bitcoin satışı yapılmamış olmasıydı.

Nisan ayında gerçekleşen halving etkisiyle 2023’ün haziran ayında üretilen 979 adet BTC’den 590 BTC’ye düşüldüğünün belirtildiği açıklamada günlük ortalama BTC üretiminin de, geçen senenin aynı dönemine göre 32.6 adetten 19.7 adete indiği ifade edildi.

Madenci ödüllerinden alınan pay arttı

Şirketin madencilik ödüllerinden aldığı pay, geçen senenin aynı döneminde (haziran ayı) %3.5 iken, bu yıl ise %4.1’e yükseldi. Kazılan blok sayısında da 144’ten 158’e artış vardı.

Aylık kıyaslamalara bakıldığında ise mayıs ayında 616, haziran ayında ise 590 BTC çıkarıldığı görüldü.

Bitcoin satılmadı ama…

Marathon’un açıklamasında haziran ayında BTC satışı yapılmadığı ancak ilerleyen dönemlerde “operasyonel ihtiyaçları karşılamak adına” bazı satışların yapılabileceği kaydedildi. Şirketin elinde şu anda 1.1 milyar dolar değerde 18 bin 536 adet BTC bulunuyor.

Son 1 yılda %52 artan hisseler, sene başından bu yana ise %20 civarında düşüş gördü. Nasdaq’ta listelenen MARA hisseleri haberin yazıldığı dakikalarda yakalşık 21.2 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl