Bitcoin madencilik şirketini fırtına vurdu: 30 bin cihaz elektriksiz kaldı

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital'ın ABD'nin Montana eyaletindeki tesislerine güç veren bir şebeke fırtınadan zarar gördü ve tesisler elektriksiz kaldı. Marathon'dan yapılan açıklamada, bölgede bir süre daha madencilik yapılamayacağı belirtildi.

Compass madencilik şirketinden gelen iki önemli istifa haberinin ardından, ABD merkezli bir başka madencilik şirketi Marathon’dan ise bu kez doğal afet kaynaklı kötü bir haber geldi. ABD’nin orta kısmındaki eyaletlerden olan Montana’da bulunan madencilik cihazları, bölgede çıkan fırtına yüzünden elektriksiz kaldı.

Temmuz’un ilk haftasına kadar elektrik yok

Marathon’dan yapılan açıklamada, Montana’da Hardin şehrinde çıkan fırtına sonucunda güç sağlayıcı tesisin ciddi şekilde zarar gördüğü ve bu yüzden bölgedeki madencilik operasyonlarının bir süre yapılamayacağı duyuruldu. Temmuz’un ilk haftası itibariyle ise, cihazların azaltılmış seviyede çalışmaya başlayacağı kaydedildi. Marathon Digital’ın resmi internet sayfasından yapılan detaylı açıklamada ayrıca, güç şebekesinin soğutma bölümlerinin çok ciddi zarar gördüğü ve bu alanların mutlaka tamir edilmesi gerektiği yazıldı. Madencilik cihazlarının bulunduğu tesislerde ise herhangi bir hasar meydana gelmediği belirtildi.

Bitcoin üretimi önemli ölçüde azalacak

Marathon ayrıca, Montana’daki 30 bin madencilik cihazının, şirketin toplam cihaz kapasitesinin %75’ini temsil ettiğini ve bu makinelerin bir süre daha çalışmayacak olmaları nedeniyle, Bitcoin üretiminde bu dönem çok ciddi azalma olmasının beklendiği ifade edildi.

Şirket Nisan ayında yaptığı açıklamada Montana’daki cihazlarını, daha sürdürülebilir enerji kaynaklarının olduğu bölgelere taşıyacağını da açıklamıştı. Bu taşınmanın 3. çeyrekte başlaması bekleniyor.

Marathon’un yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olan Fred Thiel de, yaklaşık 0.6 exahash’lik hash rate’i temsil eden madencileri üçüncü taraf madencilik havuzlarına yönlendirdiklerini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl