Facebook’u bırakan ünlü yönetici Marcus: Bitcoin’i küresel ödeme ağı yapacağız

ABD'li girişimci ve Diem projesinin yaratıcılarından olan David Marcus, katıldığı bir programda Bitcoin'i dünyadaki küresel ödeme aracı yapmak istediklerini söyledi. Marcus ayrıca, Bitcoin'in pizza ya da kahve almak için kullanılacak bir para olmayacağını düşündüklerini de belirtti.

david-marcus

Facebook’un Libra’dan sonra başlattığı ancak yine hayal kırıklığıyla sona eren Diem projesinin yaratıcılarından olan David Marcus, 2022 yılında kurulan Lightspark şirketiyle alakalı konuştu.

ABD medyasından CNBC’de katıldığı bir programda açıklamaalrda bulunan Marcus, Bitcoin’in küresel bir ödeme aracı olacağını ve bunu kendilerinin yapacağını belirtti:

“Şu an Amerika’da sokaktan geçen birisine mesaj atmak isterseniz ona e-mail adresini ya da Whatsapp’ını sorabilirsiniz. Sonrasında da rahatça mesaj gönderebilirsiniz. Çünkü Whatsapp da artık küresel bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak ödeme için aynı şeyleri söyleyemeyiz. ABD vatandaşlarının kullandığı araçları, dünyadaki diğer ülke vatandaşlarının çoğu kullanamıyor. Bu alanda bir eksikklik var. Biz Lightspark olarak Bitcoin’i küresel bir ödeme aracı yapmak istiyoruz. Değer transferinin bu şekilde yapılacağına inanıyoruz. Ancak Bitcoin’in de, pizza ya da kahve almak için kullanılacak bir para olacağını düşünmüyoruz”

Marcus 2021 yılının kasım ayında Diem projesinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Facebook’un Libra’dan sonra başlattığı Diem projesi özellikle ABD’deki eyaletlerin neredeyse tamamından izin almasına rağmen yine de regülasyon engellerine takılmış ve önceki projeyle aynı kaderi paylaşmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl