Ödeme devi Mastercard’dan kripto ve blok zinciri alanında marka başvurusu

Geçtiğimiz senelerde birçok kripto para şirketiyle ortaklık kuran ve ödeme kartları çıkaran Mastercard, kripto paralar ve blok zinciri alanındaki bazı kategoriler için ticarı marka başvurusunda bulundu. Şirketin, bu alandaki işlemleri kolaylaştırmak için de bir yazılım geliştirdiği belirtiliyor.

Özellikle 2021 boğa sezonunda birçok borsa ve kripto şirketiyle özel anlaşmalar yapan ve kart çıkaran Mastercard, kripto alanındaki ilerleyişini sürdürüyor.

Şirketlerin aldığı patentler konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Mike Kondoudis’in iddiasına göre Mastercard, kripto ve blok zinciri konusunda geliştirdiği bir yazılım için ticari marka başvurularında bulundu. Şirket bu yazılım ile VASP’ların birbirleriyle kolay işlem yapabileceği bir sistem oluşturmak istiyor.

Sorunsuz kripto işlemleri hedefleniyor

Sanal varlık hizmet sağlayıcısı olarak da bilinen VASP’ların birbirlerine sorunsuz şekilde bağlanması ve bu sayede yine sorunsuz şekilde kripto para işlemlerinin yapılmasını hedefleyen Mastercard’ın, cihazlara yüklenmesi kolay bir API yazılımı geliştirdiği belirtiliyor. Yazılım sayesinde, kripto para işlemleri esnasında blok zinciri ağlarındaki iletişimler doğrulanacak ve böylece VASP’lar arasındaki kripto işlemleri de problemsiz şekilde sağlanacak.

Başvurunun 12 Haziran günü yapıldığı ve ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne iletildiği belirtildi.

Mastercard özellikle Gemini borsası ve fintech şirketi Uphold ile ortaklık kurarak çıkardığı kripto ödeme kartlarıyla ses getirmişti. Mastercard’ın en büyük rakibi olan Visa da bazı şirketlerle benzer kartlar çıkarmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl