Mastercard CEO’su Miebach: Kriptonun yolu uzun

Amerika merkezli ödeme devi Mastercard’ın CEO’su Michael Miebach’a göre, kriptonun kötü bir yıl geçirmesi, dijital paraların yaygın olarak benimsenmesinin biraz daha uzun süreceği anlamına geliyor olabilir.

Sene sonuna yaklaşırken tüm yılın kripto para piyasası için oldukça sallantılı geçtiği ve bu durumun kripto paraların geniş çaplı gelişimini engellediği gözüküyor.

Yükselen faiz oranları Coinbase ve Robinhood gibi yeni başlayan kripto işlem platformlarının hisse senedi fiyatlarını vurdu. Aynı zamanda, bu alandaki toplu işten çıkarmalar da devam ederken artan faiz oranları Bitcoin’den Dogecoin’e kadar dijital varlıkların saf fiyatları üzerinde de ağır bir baskı yarattı.

“Regülasyon ve uyumluluk çözülmeli”

Mastercard CEO’su Michael Miebah, Yahoo Finance’e verdiği özel röportajda “Bence kriptonun ana akım haline gelmesi için daha uzun bir yolu var.” dedi. Ödeme devinin CEO’su, kripto paralar, kitlesel olarak benimsenmeden önce regülasyon ve uyumluluk konularını çözmesi gerektiğini ifade etti.

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto endüstrisinin sert bir şekilde düzenlenmesi için zemin hazırlamaya çalıştı. Daha güçlü bir düzenleyici hamle beklentisi, Celsius gibi çeşitli ticaret platformlarının iflas başvurularının ardından geldi.

Mastercard, kripto paralarda fiyatların sert şekilde düşmesi ve düzenleyici belirsizliklere rağmen geçtiğimiz ayın ortasında Crypto Source adlı yeni bir programı piyasaya sürdü. Program, finans kuruluşlarının müşterilerine güvenli kripto işlem becerileri ve hizmetleri sunmalarını sağlıyor.

Miebach, “Mevzuata uygunluk, ölçeklenebilir teknoloji ve öngörülebilir bir kullanıcı deneyimi sağlama konusunda bir sorun var. Bu önümüzdeki 6 ay içinde gerçekleşecek mi? Büyük olasılıkla hayır. Ama iyimser miyiz ve yatırım yapıyor muyuz? Kesinlikle evet” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl