Mastercard açıkladı: Kripto para desteği geliyor

Son dönemde Visa'nın yaptığı kripto para kartları hamleleri ve geliştirmelerinden sonra bir başka ödeme devi Mastercard da sektörde önemli adımlar atma kararı aldı. Şirket, bu sene işletmelere kripto paralar ile ödeme alma sistemi entegre etmeyi plânlıyor.

mastercard

Ödeme devi Mastercard da kripto evrenine katılma kararı aldı. Şirketin müşterileri, Mastercard’ın geçerli olduğu işletmelerde ödemelerini kripto para şeklinde de yapabilecekler.

Mastercard’ın internet sitesinde yer alan açıklamada, bu yılın ilerleyen aylarında belirli kripto para birimlerinin doğrudan Mastercard ağında desteklenmeye başlanacağı ifade edildi. Bununla birlikte hangi kripto paraların ödemelerde kullanılabileceği konusunda bilgi bulunmuyor.

Sinyaller Ocak ayında verilmişti

28 Ocak tarihinde, 2020 yılı son çeyrek finansal bilgilerini paylaşan şirketin CEO’su Michael Miebach o gün dijital para ödemelerinin doğrudan Mastercard ağı içinde olacağını belirtmiş ve hem müşterilere hem de işletmelere sağlanabilecek en büyük esnekliği verileceğini söylemişti.

Aslında Mastercard’ın “kripto kartlar” vasıtasıyla bir ödeme teknolojisi bulunuyor. Şirket, ortakları Wirex ve Uphold ile kısıtlı da olsa bazı kripto ödemelerine olanak sağlıyor. Coin’ler fiat paraya çevrilip, işletme sahibine bu şekilde ödeme yapılıyor.

Bu yeni tarz sistem ile fiat paranın da ötesine geçilmesi ve müşterilerin sahip oldukları kripto paralarla ödeme yapılması plânlanıyor.

Bitcoin’in olup olmayacağı şüpheli

Öte yandan CoinDesk’e bilgi veren ancak ismi açıklanmayan kaynak, Mastercard’ın entegrasyonunda Bitcoin’in olmasının ise şüpheli olduğunu kaydetti. Satın alma işlemlerinde pek kullanılmayan Bitcoin, daha çok varlık koruma stratejisi olarak geliştiği için harcamalarda pek tercih edilmiyor.

Daha önce regülasyon tehditleri yüzünden Libra’dan desteğini çeken Mastercard, 2019 yılında “Blokzincir ortaklıkları için prensipler” adlı bir çalışma yayımlamıştı. Burada ortakların; istikrar, tüketici koruması ve regülasyonlara uyumluluğundan bahsedilmiş ve raporun sonunda da “Bugün sistemdeki 2600 kadar dijital para bunları sağlamakta başarılı olamamıştır” denilmişti.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Visa’dan da önemli bir hamle geldi. Şirket, bankaların müşterilerine kripto para alım satım hizmetleri sunmasının önünü açan bir teknolojinin duyurusunu yaptı ve ilk denemeler ABD’de başlatıldı. Visa, ayrıca Bitcoin’i bir dijital altın olarak gördüğünü deklare etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl