Meksikalı senatör: El Salvador gibi Bitcoin’i yasal para yapmalıyız

Latin Amerika ülkesi El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilân etmesi diğer bölge ülkelerine de örnek teşkil ederken Meksika'dan çok önemli bir açıklama geldi. Kısa süre önce El Salvador'u ziyaret eden ve araştırmalarda bulunan senatör Indira Kempis, kendi ülkesinin de bir an önce El Salvador gibi Bitcoin'i yasal para ilân etmesi gerektiğini söyledi.

El Salvador’un Eylül ayında Bitcoin‘i resmi para ilân etmesinin ardından başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere ekonomik krizle boğuşan birçok ülke için de benzer yorumlar yapılmıştı. Şimdi Meksika’nın Yeni Leon eyaleti senatörü olan Indira Kempis, konuyla ilgili bir yasa tasarısını meclise getirmeyi hedeflediğini söyledi.

El Salvador’a gitmişti

Kempis verdiği bir demeçte, birkaç hafta önce gittiği El Salvador’dan önemli tecrübelerle döndüğünü söyledi:

“El Salvador’un kısa bir gelecek içinde Bitcoin için önemli merkez ya da laboratuvarlardan biri olacağını düşünüyorum. Mâli dışlanma çok önemli bir problem ve çok az ülke bu soruna bir çözüm yaratabildi. Bugün teknoloji sayesinde milyonlarca insan bu çözüme kavuşabiliyor. Meksika da dahil olmak üzere, gelir ve gelişim eşitsizliğinin yaşandığı birçok ülkedeki problemleri Bitcoin’in çözebileceğine inanıyorum”

“El Salvador gibi karar almazsak harekete geçmek zorlaşır”

Bitcoin’in El Salvador gibi çok ciddi problemleri olan bir ülkeyi kısa süre içinde değiştirdiğini belirten Kempis, bunun kendileri için de bir fırsat olduğunu belirtti:

“Bitcoin gibi tarihi bir hamlenin, bir fırsatın Orta Amerika bölgesinde ortaya çıkması bizim için bir şans. El Salvador, kısa süre önce organize suç, göç ve şiddet gibi sorunlarla anılıyordu. Şimdi ise bu harika adımı sayesinde Bitcoin ile anılıyor. Biz de Meksika’da Bitcoin’i yerel para ilân etmeliyiz. Eğer El Salvador’un yaptığı gibi bu kararı bir an önce almazsak, daha sonra harekete geçmek çok daha zor olabilir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl