Merkez bankasının “tam kripto yasağı” teklifine uzmanlar karşı çıktı: Çok geç!

Güney Asya'nın en büyük ülkesi olan ve bölgedeki kripto para adaptasyonunun en çok sağlandığı ülke konumundaki Hindistan'da merkez bankasının kripto paralar üzerindeki yasaklama isteğine uzmanlar karşı çıkıyor ve bunun için artık çok geç olduğunu dile getiriyorlar.

Rusya’dan İngiltere’ye, Avrupa Birliği’nden Japonya’ya kadar birçok ülke ve yargı bölgesinin merkez bankası başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara karşı çıkarken, bu konuyla ilgili uzun zamandır tartışmaların yaşandığı Hindistan’da da merkez bankası (RBI) kripto paraların tamamen yasaklanmasını talep ediyor.

2013’ten beri aynı yerdeler

Bilindiği üzere RBI’ın bu konuyla ilgili ilk uyarısı 2013 yılının Aralık ayında gelmişti. O gün Hint vatandaşlarını kripto paraların risklerine karşı uyaran kurum, 8 yıl sonra hala aynı yerde duruyor. Bu ay başında da RBI’dan yapılan açıklamada geçici ya da kademeli yasakların hiçbir işe yaramayacağı ve kripto paralar konusunda bütünüyle bir yasak gelmesi gerektiği belirtilmişti.

“Çin gibi görülmek istemiyorlar”

RBI’ın uyarılarının dünyadaki diğer merkez bankalarından hiçbir farkı yok. Finansal istikrarsızlık, işlemlerin takip edilemezliği ve yasa dışı kullanım ilk öne çıkan başlıklar. Ancak Kasım ayında ilk olarak “Yasaklama kanunu” diye ortaya çıkan ve daha sonra ise güncellenen yasa hakkında Hindistan medyasına konuşan bir yetkili, tamamiyle gerçekleşecek bir yasağa hükumetin karşı çıktığını söyledi. Yetkili küresel gelişmelerden uzak kalma ve Çin gibi görülme korkusunun, bütünüyle gelecek bir yasak konusunda hükumeti korkuttuğunu söyledi.

“Para olmaz ama yasak da gelmez”

Hukuk uzmanları ise ülkede kripto paraların yasal para olarak kabul edilmesinin düşünülme ihtimalinin bile olmadığını söylerken, aynı zamanda kripto paraları tamamiyle yasaklamak için de artık çok geç olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, hükumetin dengeli bir politika izleme olasılığının yüksek olduğunu, yatırımcıların zarar görmemesi ve piyasanın kontrolsüz büyümemesi için bazı önlemlerin alınacağını aktardılar.

Avukat Badri Narayanan konuyla ilgili olarak “Hükumet kripto paraları bir yatırım aracı olarak görüyor ve regüle etmek istiyor. Gelir vergisi kuralları dahilinde bazı düzenlemeler yapılabilir. Ancak ülke dışındaki Hint vatandaşlarının kripto ödemelerinin veya gönderimlerinin durdurulması ise çok zor” yorumunu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl