Merkeziyetsiz finansı değiştirecek inovasyon: Cogito Protocol

Cogito sponsorluğunda

Gelişen ve her geçen gün daha da hızlanan dünyada merkeziyetsiz finans, geleneksel finansa oranla gittikçe popülaritesini artırırken, yatırımcıları bu anlamda korkutan en önemli konulardan bir tanesi de fiyat istikrarının sağlanamaması ve volatilitenin yüksekliği…

Bu anlamda yatırımcıların sığındığı güvenli limanlardan en önemlisi ise sabit coin’ler olarak biliniyor. İşte sabit coin hizmetini bir çalışma tarzına çeviren Cogito Protocol, fiyat istikrarını yeni norm haline getirmek için başlatıldı.

Cogito Protocol’un kullanıcılarına vermek istediği asıl hizmet ise, bir sabit coin çalışma tarzında işleyen ve düşük volatiliteli olmasının yanında görece düşük riskli olan dijital varlıklar yaratılabilmesi…

“Tracercoins” hangi alanı takip edecek?

Şirket bu varlıkları, “tracercoins” yani “takip coin’leri” olarak adlandırdı. Peki “tracercoins” olarak bilinen bu kripto paralar ne işe yarıyor? Bu coin ya da coin’ler diğer sabit coin’lerden farklı olarak, emtia ya da fiat paralara dayalı olarak çalışmıyor. Bu ‘takip coin’lerinin takip ettiği alan, teknoloji ve çevreyle ilgili olan endekslerden oluşuyor. Dolayısıyla burada sabit olma durumu yani fiyat istikrarı, geleneksel finans alanının dışındaki taraftan sağlanıyor.

Manipülasyon olmaması adil değeri ortaya çıkaracak

Peki endeksler neye göre belirleniyor ya da nasıl oluşturuluyor? Cogito Protocol, endeksleri küresel makro veriler ışığında yaratıyor. Bu sayede endeks, manipülasyona karşı çok daha dirençli olmasının yanı sıra, fiyat hareketleri de bir o kadar düşük oluyor. Çünkü bu tarz küresel çaptaki sektör ya da alanları manipüle etmek, çok büyük para kaynağı gerektirdiği için bir hayli zor görülüyor. Dolayısıyla endeksler manipüle edilemedikleri için çok daha adil ve bağımsız bir değer oluşturmuş olacaklar.

Her şartta ve istenildiği zaman çekim…

Tracercoin’leri, geleneksel kripto paralar gibi hem değer saklama hem de ödeme aracı olarak kullanılabilecek ancak bunlara ek olarak volatilite yüksekliği ya da sabit coin fiat para bağımlılığı gibi dezavantajlar da bulunmayacak.

Cogito ayrıca fiyat istikrarı için yapay zeka ve geleneksel finans metotlarıyla çalışacak. Ancak sistem sadece bu metotlara bağlı kalmayacak. Ayrıca tüm müşterilerin, istedikleri zaman ve her şartta varlıklarını çekebilmeleri sorunsuz şekilde sağlanacak. Bu durum, algoritmik istikrar sistemlerinde oluşan birçok problemin de yaşanmaması anlamına gelecek.

Kendi token’ı olan CGV ne işe yarayacak?

Yeniliği ve teknolojiyi destekleyen ‘tracercoin’ler dışında, protokolün bir de kendi token’ı olacak. CGV adındaki bu token, birçok kripto platformunda da olduğu gibi ekosistemde önemli bir rol oynayacak. CGV token, hem yönetişim araçlarında kullanılabilecek hem de algoritmik istikrar mekanizmalarını destekleyecek.

CGV token ICO satışı ne zaman?

Son dönemde gördüğü ilgide ciddi bir artış olan CGV token’ın ICO satışı 31 Mayıs ile 3 Haziran arasında yapılacak. BEP-20 tabanlı olan bu token’ın ICO fiyatı 0.04 dolar olacak. Şirket buradan 250 bin dolarlık bir yatırım almayı planlıyor. CGV token’ın toplam arzı 1 milyar adet olacak ancak ICO’da satışa sunulacak rakam bunun sadece bir bölümünü teşkil edecek.

Gelecek planları ne?

Cogito Protocol, hem geleneksel şirketler hem de merkeziyetsiz finans kullanıcıları için çeşitli ve kullanışlı birçok ürün geliştirmeyi hedefliyor. Cogito Protocol’un farklı token’ları da bulunacak ve bu token’ların nitelik ve nicelik açısından herkese göre değişik avantajları da bulunacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl