Meta’nın metaverse projesi Horizon Worlds için baskı: Bitirin!

Mark Zuckerberg'ün uzun vadede çok şeyler beklediğini söylediği ve şu ana kadar 10 milyar dolar harcanmasına rağmen büyük hayal kırıklığı yaratan metaverse projesi Horizon Worlds için, ABD'li iki senatörden, ünlü CEO'ya hitaben "Bu plânı bir an önce sonlandırın" yazan bir mektup gönderildi.

Geçtiğimiz sene ekim ayında Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesiyle başlayan metaverse çılgınlığı daha sonra büyük hayal kırıklığı yaratırken, ABD’de de özellikle gençler üzerindeki etkisiyle de hep tartışılan bir konu oldu.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre ise, Ed Markey ve Richard Blumenthal adındaki iki Demokrat Parti senatörü, CEO Zuckerberg’e Horizon Worlds adlı metaverse projesinin, 13 ilâ 17 yaş arasındaki gençlere yönelik programını sonalndırmasını talep ettikleri bir mektup gönderdiler.

“Sonlandırmanız konusunda uyarıyoruz”

İki senatör mektuplarında, “Şirketinizin çocukları ve gençleri koruyamama konusundaki rekor sicili ve genç kullanıcılara yönelik barındırdığı büyük tehditten ötürü bu planınızı bir an önce sonlandırmanız konusunda sizi uyarıyoruz” dediler.

Meta şirketinin sözcüsü ise konuyla ilgili bir cevap vermese de Meta’nın haziran ayında bir kontrol aracı geliştirdiğini ve bunu açıkladığını söyledi.

Hayal kırıklığı yarattı

Hatırlanacağı üzere geçen ay yaptığı açıklamada Meta şirketi, Horizon Worlds’ü mart ayında gençlere açmayı planladığını duyurmuştu. Firma böylece kullanıcı tabanını da genişletmeyi amaçlıyordu. Kullanıcıların sanal dünyalar inşa edip bu alanları gezebildikleri bir uygulama olan Horizon Worlds için Meta şirketi şu ana kadar 10 milyar dolardan fazla para harcadı. Özellikle kalitesiz grafikleriyle eleştiri alan uygulama şu ana kadar büyük hayal kırıklığı yarattı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl