Meta, vizyonunu Web3’e taşıyor: Çalışanlara resmi mesaj

Web3 ve metaverse'ün ciddi şekilde tartışıldığı bu dönemde adını Meta olarak değiştiren Facebook'un ana şirketinden çalışanlara blok zinciri uyumluluk mesajı gönderildi. Şirketin gelecek sene teknoloji yöneticisi olacak Andrew Bosworth, blok zinciri ve kripto para teknolojileriyle entegrasyona geçme vizyonunun benimseneceğini belirten bir iç yazışma mesajını çalışanlara gönderdi.

Adını kısa süre önce Meta olarak değiştiren Facebook’un çatı şirketi, blok zinciri teknolojisiyle “derin bir uyumluluk” içine girmeyi hedeflediğine yönelik, bir iç yazışma mesajını çalışanlarına gönderdi. ABD medyasından New York Times‘ın haberine göre; gelecek sene Meta’nın teknoloji yöneticisi olacak Andrew Bosworth, çalışanlara gönderdiği mesajda, şirketin, Web3 olarak da bilinen çeşitli blok zinciri ve kripto para teknolojileriyle artık entegrasyona geçme vizyonunu benimsediği bilgisini verdi.

“Blok zinciriyle tamamen uyumlu bir sisteme geçeceğiz”

Bosworth, dağıtık defter teknolojisine dayanan blok zincirinin daha önplânda görülmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu sistemin önümüzdeki 10 yıl içerisinde endüstri üzerinde derin izler bırakacak seviyeye ulaşacağını belirtti ve şunları söyledi:

“Blok zinciri teknolojisiyle tamamen uyumlu bir sisteme geçilmesi taraftarıyım. Henüz bu konuda ciddi şekilde çalışabileceğimiz fazla seçenek olduğunu düşünmüyorum ancak şirket olarak bir fırsat görmemiz halinde, Web3 evreninde girişimcilerle birlikte çalışma konusunda gösterilecek bir çabanın buna değeceği fikrindeyim”

Meta’da, artırılmış ve sanal gerçeklik çalışmalarını denetlemekten sorumlu kişi olacak Bosworth, şirketin, blok zinciri teknolojisini kullanarak doğrulama yapılan NFT’ler konusunda da kendisini geliştirmesi gerektiğini, yine blok zinciri tabanlı akıllı kontratlar ve “merkeziyetsiz otonom organizasyonlara (DAO)” da yatırım yapması gerektiğini söyledi. Bilindiği üzere DAO’lar da manipülasyonu ortadan kaldırmak amacıyla kuruluyor ve dünyanın her tarafından yapılabilen yatırımlarla yönetimi kullanıcılara veriyor.

“Tamamen merkeziyetsiz teknolojiye güvenmeyin”

Bosworth ayrıca çalışanları, merkeziyetsiz finansa orantısız şekilde dahil olarak tüm güvenlerini bu tarafa bağlamamaları konusunda da uyardı:

“İnsanların çoğu Google ve Facebook kullanmaktan menun olsa da, bazıları değil. Ve bu mutlu olmayan kitle de, orantısız şekilde etkileyici görünen bir teknoloji dalgası içine girmek istiyor.”

Güç Meta ve Google’dan alınacak mı?

Bilindiği üzere, metaverse ve Web3 kavramları, girişimciler ve işadamları arasında yoğun bir tartışmaya sebep oluyor. Web3’ün merkeziyetsiz olup olmayacağı, gücün ileriki dönemde Google ve Facebook gibi devlerden kullanıcılara geçip geçmeyeceği en çok konuşulan konulardan… Özellikle merkeziyetsiz finans konusunda Bitcoin ve Ethereum destekçileri bu konuda ciddi görüş ayrılıkları içinde yer alıyor.

Google uzak durdu, Meta ise zor da olsa devam ediyor

Bilindiği üzere teknoloji devi Google, uzun süredir kripto para endüstrisine uzak durma yolunu seçiyor. Ancak ana şirketinin adını Meta olarak değiştiren Facebook, 2019’da Libra, daha sonra da Diem adında kendi sisteminde kullanılacak bir kripto para geliştirmeye çalışmıştı. Libra projesi regülasyon kurumları tarafından adeta lağvedilirken, Diem ise sorunlu da olsa hedefine hala ilerlemeye çalışıyor. Meta’nın şirketlerinden olan WhatsApp’tan da son olarak “kripto para gönderebilme” hamlesi gelmişti. Diem’in de Libra gibi regülatörlerle sorun yaşaması, projenin başındaki isim olan David Marcus’un da görevi bırakma kararı almasına sebep olmuştu. Marcus, 1 Ocak itibariyle Diem’deki görevini resmen bırakmış olacak.

Meta’nın yönetim kurulu üyelerinden olan ve girişim şirketi Andreessen Horowitz’in de kurucusu olan Marc Andreessen’in ve şirketinin Web3 firmaları ve teknolojilerine çok ciddi yatırımları bulunuyor.

Marc Andreessen son olarak, Bitcoin destekçisi olan Jack Dorsey tarafından eleştirilmişti. Dorsey, Andreessen’i takipten çıkarken, Andreessen de Dorsey’i engellemişti.

Tesla ve SpaceX CEO’su ünlü işadamı Elon Musk da, Web3 teknolojilerini ve şirketlerini bu hafta attığı tweet’lerle eleştirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl