Michael Burry’den borsaya karşı büyük ‘short’

“The Big Short” adlı kitap ve film ile ünlenen fon yöneticisi Michael Burry’nin ikinci çeyreğin sonu itibari ile S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksine karşı büyük short (kısa) pozisyonlar açtığı öğrenildi.

1.6 milyon dolarlık satım opsiyonu aldı

Burry’nin yatırım şirketi Scion Asset Management, pazartesi günü yayımlanan kayıtlara göre, geride bıraktığımız çeyrek boyunca Invesco QQQ Trust ETF’ine karşı 739 milyon dolar ve SDPR S&P 500 ETF’ine de karşı da 886 milyon dolar nominal değere sahip satım opsiyonları satın aldı. Satım opsiyonu, yatırımcıya hisseleri gelecekte sabit bir fiyattan satma hakkı veriyor ve bu opsiyonlar, ilgili hisse senedinin fiyatı düştüğünde kazanç sağlıyorlar.

Burry’nin pozisyon kayıtlarının ikinci çeyreğin sonuna ait ve dolayısıyla yatırımcı, şimdiye kadar bu pozisyonlardan çıkmış ya da daha fazlasını eklemiş olabilir. Söz konusu işlemlerin literatürde “hedge” olarak anılan ve riski azaltmak amacıyla yapılan işlemler olması da mümkün.

Bazı hisselerde pozisyon artırdı

Öte yandan kayıtlar, Burry’nin Çinli e-ticaret şirketi JD.com ve Alibaba’nın yanı sıra PacWest ve Western Alliance gibi şirketlerin hisselerinden çıktığını gösteriyor. Burry’nin fonu, RealReal’deki pozisyonunu iki katına çıkarırken iHeartMedia, HanesBrands ve Warner Bros Discovery’de de pozisyon artırdı.

Fon yöneticisi, 2008 krizini önceden tahmin ederek ipoteğe dayalı menkul kıymetleri short’lamış ve öngörüsüyle hem büyük servet hem de büyük şöhret kazanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl