Michael Saylor: Piyasalar Bitcoin tahvillerine hazır değil

Bitcoin alımlarıyla bilinen ve şu an dünyanın en fazla Bitcoin tutan şirketi olan MicroStrategy'nin kurucusu ve CEO'su Michael Saylor, finansal piyasaların Bitcoin destekli tahvillere hazır olmadığını söyledi. Saylor, "Nasıl ipotek destekli menkul kıymet satılıyorsa, bir gün de Bitcoin destekli tahvil satıldığını görmek isterim" dedi.

2020 yılının Ağustos ayından bu yana Bitcoin alımlarıyla büyük ses getiren, şu an şirketinin elinde 5 milyar dolar değerden fazla Bitcoin bulunan ve adeta bir fenomen haline gelen MicroStrategy şirketinin kurucusu ve CEO’su Michael Saylor, verdiği bir röportajda Bitcoin tahvillerine değindi.

“En iyi strateji vadeli kredi almak”

Salı günü MicroStrategy’nin bir alt şirketi olan MacroStrategy’nin bir bankadan Bitcoin teminatlı olacak şekilde kredi almasının ardından yeniden gündeme gelen Saylor, piyasaların şu anda Bitcoin tahvillerine hazır olmadığını söyledi:

“Bir gün insanların en sonunda Bitcoin destekli tahviller alıp sattığını görmek isterim. Ancak piyasanın buna hazır olduğunu düşünmüyorum. Şu anda yapılacak en iyi hamle, bir büyük bankadan vadeli kredi almaktır”

“Volkan tahvillerinin Bitcoin’in kendisiyle bir alakası yok”

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’e verdiği destekle bilinen başkanı Nayib Bukele’nin Kasım ayında açıkladığı “volkan tahvilleri”ne de değinen Saylor şu ifadeleri kullandı:

“El Salvador’un Bitcoin tahvilleri hakkında çok fazla şey konuşuluyor. Bu aslında, hazinede Bitcoin tutulması politikasının aksine hibrit bir borç enstrümanı…Bu tahviller tamamen kendi kredi risk durumuna sahipler. İnsanların Bitcoin alarak girdikleri risk oranı ve tarzıyla bir alakası yok”

Saylor ayrıca 205 milyon dolarlık krediyle ilgili olarak da aralarında Bitcoin destekli tahvil, merkeziyetsiz finans araçları ve Bitcoin’in borç verilmesi seçeneklerinin de bulunduğu olasılıklar arasında hissedarlar için en iyi opsiyonun kullanıldığını belirtti.

“New York belediyesi 2 milyar dolarlık borç yaratıp Bitcoin alabilir”

Bitcoin’in birçok anlamda herkes tarafından kullanılabilir olduğunu dile getiren Saylor, Bitcoin destekçisi bir belediye başkanına sahip olan şehre de bir öneri sundu:

“Bugün herkes, her ölçekte Bitcoin’i bir dayanak noktası olarak kullanabilir. Dünyadaki tüm kurumlar için bu durum geçerlidir. Örnek olarak New York belediyesi 2 milyar dolarlık borç yaratıp, bu miktarda Bitcoin alabilir. Bitcoin’in getirisi en az yüzde 50. Borç masrafları da yüzde 2 ve altında…”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl