Michael Saylor: Sadece Bitcoin almak, 500 altcoin yatırımından iyi

Hem kendisinin hem de CEO'su olduğu şirket olan Microstrategy'nin Bitcoin'e verdiği destekle bilinen Michael Saylor, aldıkları Bitcoin'leri neden borç olarak vermediklerini ve BTC'leri neden direkt olarak sakladıklarını belirttiği bir röportaj verdi. Saylor ayrıca 250 ya da 500 kripto parayla trade yapmanın çok önemli olmadığını, sadece Bitcoin almanın bundan çok daha büyük değer kazandıracağını belirtti.

Geçen sene Ağustos ayında Microstrategy’nin Bitcoin alımlarıyla kendisini dünyaya duyuran Michael Saylor o günden bu yana aldığı BTC sayısını 100 binin üzerine çıkarmayı başardı. ETF Think Tank’e bir röportaj veren Saylor, şirketinin aldığı Bitcoin’leri neden dışarıya borç olarak vermediğini açıkladı.

“Bu riske değmez”

Kripto para endüstrisinin büyümesiyle birlikte Bitcoin ve diğer kripto paraları borç veren ya da alıp faiz veren şirketlerin sayısı da arttı. Röportajda kendilerinin de 100 binden fazla Bitcoin’i olduğu ve bunları neden borç vermediği sorulan Saylor, tek haneli bir kazanç elde etmek için bu büyük riskin alınmasının mantıklı olmadığını ve buna değmeyeceğini söyledi:

“Burada karşı taraf riskinin fazla olduğunu düşünüyorum. Regülasyonlardan denetimlere, hukuki konulardan muhasebeye kadar birçok problem var. Söylemek istediğim 10 kat daha karışık bir konuda 100 kat daha fazla risk alıyorsunuz. Bunu da yılda %5 getiri için yapıyorsunuz. Buna değmez”

“Bitcoin ekonomiyi ve politikayı da şekillendiriyor”

Geçen sene bu dönemde Bitcoin almalarının şirketin tanınırlığını ciddi şekilde artırdığını belirten Saylor, Bitcoin’in de bu anlamda değiştirici bir güç olduğunu belirtti:

“Bitcoin son 10 yılın en büyük teknolojisi olmasa bile, en büyüklerinden bir tanesi. Enerji endüstrisini etkiledi, yatırım topluluklarını ve teknoloji topluluklarını değiştirdi. Bunun anlamı, genel manada ekonomiyi ve politikayı da değiştirdiği, şekillendirdiğidir. Dolayısıyla her geçen gün insanların ilgisini daha çok çekiyor.”

“İnsanlar Bitcoin’i küçümsüyor”

Blok zincir sektörü büyüdükçe insanların kriptodaki yeniliklere bağımlı hale gelmesiyle Bitcoin’i unuttuklarını belirten Saylor şu ifadeleri kullandı:

“Tüm blok zincir evreninde Bitcoin’in en tahmin edilebilir ürün olduğunu söylemeliyim. Diğer kalan her şeyi belirsiz bir geleceğe sahip. Teknik, güvenlik, hukuk açısından dev bir belirsizlik söz konusu. Ayrıca insanların geri kalan her şeydeki kesinliği çok abarttığını ancak Bitcoin’dekini ise küçümsediğini görüyorum”

“250 ya da 500 farklı kripto para ile işlem yapmakla olmaz!”

Bilindiği üzere sadece Bitcoin alan ve onun yeterli olacağını savunan Michael Saylor, sektör içinden de ciddi eleştiriler alıyor ancak bun arağmen portföy çeşitlendirme bakımından sadece Bitcoin’in yeterli olduğunu belirtmeye de devam ediyor:

“Bence insanlar tipik olarak Bitcoin satın almamanın tüm risklerini hafife alıyorlar. Değer, 250 ya da 500 çeşit farklı kripto para ile işlem yapmakta değil. Değer, 50 trilyon doları tahvillerden alıp Bitcoin’e yatırabilmekte ya da emlak sektöründen 100 trilyon doları alabilmekte… İnsanlar daha çok Bitcoin almalı ve diğer varlıklara daha az konsantre olmalı…”

“El Salvador, ABD, Türkiye veya Rusya…”

MicroStrategy CEO’suna göre her ülke eğer Bitcoin alırsa kendi problemlerini bitirebilir:

“El Salvador, Küba, ABD, Rusya, İngiltere, Türkiye ya da Fransa Bitcoin alırlarsa, ekonomik sorunları çözerler. Dünya üzerindeki her şirket eğer Bitcoin alırsa kendi bilançolarını düzeltirler. Bitcoin yüz binlerce kurum ve kuruluşun sorunlarını çözdüğü varlıktır. Bireyler için de aynısı geçerli. Eğer para biriktiren biriyseniz ve 100 yıl içinde bir arazi, altın ya da herhangi bir başka arzı sınırlı varlık almak istiyorsanız, Bitcoin bunun için de en iyi fikirdir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl