MicroStrategy, yakında S&P 500’e girebilir: Bitcoin’i nasıl etkiler?

Son 1 yılda %200'e yakın yükseliş kaydeden MicroStrategy hisseleri dün 800 doları da aşarken şirket piyasa değeri de 12.5 milyar dolara dayandı. Uzmanlar ise ufukta bir S&P 500 dahlinin olabileceğini belirtiyorlar.

Elinde 190 bin adetten fazla Bitcoin bulunan ve BTC fiyatının 52 bin 500 doları aşmasıyla da bu Bitcoin’lerin değerinin 10 milyar dolar değere ulaştığı MicroStrategy yakın zaman içerisinde S&P 500 endeksine dahil olabilir.

12.4 milyar dolara ulaştı

ABD’nin en büyük piyasa değerine sahip 500 firmasını içerisine dahil eden endekse girebilmek için aranan şartlardan bir tanesi de o şirketin en az 15.8 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olması gerekliliği… Nasdaq’ta da listelenen MicroStrategy, dünkü artışlarla birlikte 12.4 milyar dolarlık değere ulaşmıştı.

Geçtiğimiz seneden bu yana %200’e yakın değer kazanan hisseler dün itibarıyla 800 doları da aşmıştı. Şirket hisseleri son olarak 15 Kasım 2021’de bu seviyedeydi. Son bir ayda Bitcoin fiyatı %25 civarında artış yaşarken bu rakam MicroStrategy hisseleri için ise %53’tü.

“S&P 500’e giriş, önce MSTR, sonra Bitcoin ve sonra yine MSTR fiyatını artırabilir”

Analistler ise MicroStrategy’nin endekse girişinin, Bitcoin almayı düşünmeyen yatırımcıları dâhi tetikleyebileceğini belirtiyorlar. Bitcoin odaklı platform Unchained analisti olan Joe Burnett konuyla ilgili attığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

“Eğer MicroStrategy, S&P 500’e dahil olursa, Bitcoin dolaylı yoldan da olsa her portföye girmeye başlayacak. Şirketlerin piyasa değerinin 15 milyar doları geçmesinin yanında son çeyreklik kaznaç raporlarında da kârlı olması gerekiyor. Bu yüzden Tesla S&P 500’de ama Coinbase değil. İşte MicroStrategy’nin bu şartları sağlaması, ona ve Bitcoin’e olan güveni ciddi şekilde artıracaktır. Bitcoin’in fiyatının artması da MSTR piyasa değerini de otomatik olarak artıracaktır. Bu da Bitcoin alımlarını arıtacak ve o da yine MSTR fiyatını yükseltecektir. Bu tam bir sarmala dönüşebilir”

“Genelde düşüş gelir, dikkat edin”

Decrypt’e konuşan CoinShares analisti James Butterfill de MicroStrategy hisselerinin, ETF’lerden yararlandığını söyledi ve “MicroStrategy’nin S&P 500’e girmesi, varlık yöneticilerinden ve ETF’lerden gelen parayı da artıracaktır. Yani o varlık yöneticileri de MSTR’den ekstra fayda sağlayacaklar. Ancak şu da unutulmamalı ki, bu tür endeks girişlerinin ardından genelde fiyat düşüşleri gelir. Buna da dikkat edilmeli…” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl