MicroStrategy’nin bilançosu beklenirken ‘short’ işlemler rekor kırdı

Bştcoin maksimalisti Michael Saylor'ın kurucusu ve CEO'su olduğu MicroStrategy şirketinin hisselerindeki artış, en büyük kripto paraya ve şirketin alım politikasına şüpheyle yaklaşanların ciddi miktarlarda "short" işlem açmasına neden oldu. Son 1 ayda 1.2 milyon hisse için açığa satış işlemi açıldı.

2020 yılının Ağustos ayından bu yana Bitcoin alımlarıyla önpl3ana çıkan ve dünyada müthiş bir şöhret yakalayan Michael Saylor ve şirketi MicroStrategy’nin Bitcoin politikasına şüpheyle yaklaşan da ciddi bir kitle bulunuyor.

Short işlemler rekor kırdı

Mayıs başında 170, Haziran’da ise 150 dolardan işlem gören bir MSTR hissesi şu anda ise son toparlanma hareketleriyle birlikte 285 dolara kadar çıkmış durumda… İşte şirketin Bitcoin alım stratejisine şüpheyle yaklaşan belli bir kesim de, MSTR hisselerinde short işlem açmaya başladı. Bloomberg‘in finansal analitik firması S3 Parters’dan aldığı rakamlara göre; ciddi düşüşlerin ardından gelen yükselişlerin, yerini yeniden düşüşe bırakacağı düşüncesiyle son 30 günde 1.2 milyon hisse için de açığa satış işlemi açıldı.

Bitcoin’in ATH’siyle MSTR de yükselmişti

Hatırlanacağı üzere Bitcoin Kasım ayında 69 bin dolar seviyesine çıkmıştı. 130 bin adetten fazla Bitcoin’i bulunan şirketin de değeri, bu artışla birlikte ciddi bir yükseliş görmüştü. 810 doların da üzerine çıkan hisseler ise o dönemde bu yana %70 kadar düşüş yaşıyor. MicroStrategy hisselerinin rekoru ise 2021’in Şubat ayında gelmişti. Bir adet MSTR hissesi o dönem bin doların da üzerine çıkmıştı.

S3’ten alınan diğer bilgilere göre son 7 günde ise short işlem açılan hisse sayısı 680 bin oldu. Konuyla ilgili konuşan S3 yöneticisi Matthew Unterman, “Öyle görünüyor ki, açığa satışçılar son yükselişleri fırsat görüyor ve düşeceği düşüncesiyle satışa yönelik işlem yapıyor” dedi.

MicroStrategy’nin çeyreklik kazanç raporu TSİ bu akşam saat 23’te açıklanacak.

Saylor “Yozlaştırılamayan para” demişti

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Blockchain Economy İstanbul Konferansı’nda çevrim içi bir konuşma yapan Saylor, “Bitcoin, yozlaştırılamayan tek para hatta varlıktır. Google, Apple gibi hisseler de büyük şirket varlıklarıdır ama insan tarafından manipüle edilme olasılıkları vardır. Bitcoin’de ise sistem bin yıl geçse de bellidir” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl