MicroStrategy hisselerini açığa satan şirketten büyük kâr

Bitcoin bugün itibariyle 20 bin dolar seviyesine kadar düşerken, ABD merkezli yatırım şirketi Bireme Capital ise Ocak 2021'de 400 bin dolarlık pay ayırdığı MicroStrategy hisselerini açığa satma hamlesinde 420 bin dolarlık kâr sağladı. Şirketin 35 yaşındaki CEO'su Ryan Ballentine da, "Bitcoin'in kullanışlı olması, MicroStrategy'nin iflas etmeyeceği anlamına gelmez. Bizce şirketin değeri sıfır" dedi.

2020 yılının Ağustos ayından bu yana Bitcoin alan ve şu an şirket bilançosunda 130 bine yakın BTC bulunan MicroStrategy şirketinin hisselerinin değeri her geçen gün düşerken, hisse senetlerinin düşmesine yatırım yapan, bir başka deyişle ise açığa satış pozisyonu alan şirketler de bulunuyor.

Geçen sene Şubat ayında bin doların da üzerine çıkan MicroStrategy şirketinin hisseleri bugün ise sadece 155 dolardan işlem görüyor. ABD merkezli Bireme Capital şirketi ise hisseler rekor kırarken yaptığı yatırımın meyvelerini adeta şimdi topluyor.

“Şirket değeri bize göre sıfır”

Bireme Capital kurucusu ve CEO’su olan 35 yaşındaki Ryan Ballentine ise kendileri gibi birçok kişinin de MicroStrategy şirketinin değerinin sıfır olduğuna inandığını söyledi:

“Bitcoin almadan önce 700 milyon değerleri vardı. Şimdi ise Bitcoin yüzünden milyarlarca dolar zarardalar. Dolayısıyla bize göre, rakamlar da ‘sıfır’ diyor. Bitcoin bu fiyatlarda olmasına rağmen değeri sıfır.”

“Hisselerin düşeceğini düşünenlerin sayısı arttı”

Microstrategy hisselerini, Şubat 2021’de gözüne kestirdiğini belirten Ballentine, %1’lik nominal faiz oranıyla şirket hisselerinin açığa pozisyonuna 400 bin dolar yatırdı. Ballentine, o dönem %1 olan faiz oranının, aslında kendileri gibi düşünen çok az insan olmasından kaynaklandığını düşünüyor. 1 ay önce ise şirket bu hamledeki pozisyonunu iki kat artırdı. Aynı faiz oranı bu dönemde ise %14’tü. Bugün ise %6 seviyelerinde geziyor. Ballentine, oranlara bakarak artık MicroStrategy hisselerinin düşeceğini düşünenlerin de ciddi şekilde arttığını söyleyebileceğini belirtti.

“Bitcoin kullanışlı da olsa MicroStrategy iflas edebilir”

Açtıkları short pozisyonda iyi bir kâr oranı yakaladıklarını belirten Ballentine, realize edilmemiş kârın 420 bin dolar seviyesinde olduğunu belirtti ve “Short pozisyona eklemeler de yaptık. Bize göre değeri sıfır” dedi ve şunları söyledi:

“Michael Saylor, Bitcoin’e uzun vadeli olarak yaklaştığını söylediğinde ben de ona inandım. Hala da inanıyorum. Bitcoin ya da dolar eklemesi yaparak teminatı artırmak zorunda kalabilirler. Ayrıca ben Bitcoin, ileride kullanışlı bir hale gelse dâhi MicroStrategy’nin iflas edebileceğini düşünüyorum. Bitcoin’in dünyadaki kullanışlılığı açısından şu anda teknolojinin gittiği yön bize hiçbir şey söylemiyor. Dolayısıyla Bitcoin’in artmasıyla MicroStrategy’nin iflas etmesi birbirine karşı duran iki unsur değil”

Hatırlanacağı üzere Michael Saylor, “margin call” yani teminat tamamlama sorunu iddialarını geçtiğimiz ay yaptığı açıklamayla reddetmiş ve MicroStrategy’nin BTC fiyatı 3 bin 562 dolara düşene dek böyle bir durumla karşılaşmayacağını ifade etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl