MicroStrategy ilk kez Bitcoin sattı, hissesi dip yaptı

Bitcoin alımlarıyla tanınan kurumsal yazılım şirketi MicroStrategy’nin hisseleri, şirketin ilk kez Bitcoin sattığını açıklamasının ardından Ağustos 2020'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

MicroStrategy hisselerinin dün yüzde 1.1 düşüş yaşayarak 136,63 dolara geriledi. Böylelikle şirketin hisseleri bu yıl yüzde 75 kayıp yaşamış oldu.

MicroStrategy, çarşamba günü yaptığı bir başvuruda, kasım ayı başı ile 21 Aralık tarihleri arasında MacroStrategy iştiraki aracılığıyla yaklaşık 2 bin 395 Bitcoin satın aldığını bildirmişti. Yaklaşık 42.8 milyon dolar nakit ödeyen şirket, daha sonra vergi gerekçelerini öne sürerek 22 Aralık’ta coin’lerin 704’ünü yaklaşık 11.8 milyon dolar karşılığında satmıştı. Ayrıca iki gün sonra 810 coin daha satın aldığını bildirmişti.

Yatırımcıların Bitcoin endişesi

Yatırım danışmanlığı şirketi Miller Tabak + CoW’nun baş piyasa stratejisti Matt Maley, yatırımcıların şirketin elindeki net Bitcoin miktarının artmasından endişe duyduklarını bildirdi. Maley, “Michael Saylor’ın CEO görevini bırakmasının ardından, çoğu insan MSTR’nin varlıklarını azaltacağını umuyordu. Bu da yakın zamanda bunu yapmayacakları anlamına geliyor.” yorumunda bulundu.

27 Aralık itibarıyla MicroStrategy’nin toplamda yaklaşık 132 bin 500 Bitcoin’i bulunuyordu. Şirketin bunları satın almak için coin başına ortalama 30 bin 397 dolar ödediği kaydedildi.

“Likidite kriziyle karşılaşabilir”

Bir diğer yatırım danışmanlığı şirketi Jefferies’in analisti Brent Thill paylaştığı bir notta, “MicroStrategy’nin 2.4 milyar dolarlık kaldıracı göz önüne alındığında, şirketin Bitcoin için çok fazla borcu olabileceğini ve bir miktar likidite kriziyle karşı karşıya kalabileceğini düşünüyoruz” dedi. Thill, şirketin hisseleri için hedef fiyatın 110 dolar olduğu bildirildi.

Pandemi sürecinde, MicroStrategy’nin çoğunlukla Saylor tarafından yönetilen Bitcoin alımları artık herkes tarafından bilinir hale geldi. Saylor bu yılın başlarında bu görevi bıraktı. Şu anda firmanın yönetim kurulu başkanı olarak şirkete katılım sağlayan Saylor, hâlâ Bitcoin stratejisinden sorumlu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl