MicroStrategy’nin iki yöneticisinden 7’şer milyon dolarlık hisse satışı

Bilançosunda 100 binden fazla Bitcoin tutan MicroStrategy'nin iki yöneticisi Ağustos ayında 7'şer milyon dolarlık hisse satışında bulundular. Bazı analistler bunun olumsuz bir işaret olduğunu belirtirken, bazıları ise halka arz edilen şirketlerde bu tür durumların sıklıkla yaşandığını söylediler. Bitcoin konusunda katı bir politikası bulunan CEO Saylor ise herhangi bir satış yapmadı.

microstrategy

Bitcoin‘e en çok destek veren kişilerden birinin, MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor olduğu biliniyor. Saylor her defasında en büyük kripto paraya olan desteğini belirtirken, şirketinin Bitcoin alımı yapması nedeniyle Bitcoin fiyatı arttığında MicroStrategy hisseleri de değerleniyor.

İki yönetici satış yaptı, Saylor ise devam

Ancak MicroStrategy şirketinin bazı yöneticileri en büyük kripto paraya Saylor kadar güvenmiyor olabilirler. Bitcoin’in yaz aylarındaki düşüş trendini çevirdiği Ağustos ayında şirketin baş finans yöneticisi Le Phong ve baş teknoloji yöneticisi Timothy Lang, ellerinde bulunan ödül hisselerinin bir bölümünü sattılar. SEC dosyalarında yer alan bilgilere göre; her iki yönetici de bu satışlar sonrasında 7’şer milyon dolar elde ettiler. Bitcoin’e verdiği büyük destekle bilinen CEO Saylor ise herhangi bir satış yapmadı.

Bu tür satışlara genelde olağan dışı bakılmıyor. Hatta onlara verilen bu tarz hisseler, yöneticilerin tazminatlarının da bir parçası olarak görülüyor. Hisse satışlarının Saylor’ın Bitcoin alım hamlesinden sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

Hisse değeri 5 kat arttı

Bilindiği üzere MicroStrategy, 2020’nin Ağustos ayında kurumsal olarak Bitcoin almaya başlamıştı. Ve bu dönemden sonra şirketin hisseleri 1 yılda tam 5 kat değerlendi. ABD’de Bitcoin ETF başvurularının uzun zamandır kabul edilmiyor olması yüzünden, bazı yatırımcılar sürekli olarak Bitcoin alan MicroStrategy gibi şirketlerin hisselerine yatırım yapıyorlar. Böylece hem SEC’ye tâbi oluyorlar hem de bir nevi Bitcoin fiyatını takip eden (göreceli) bir hisse almış oluyorlar.

Şirket geçen yıl, daha önceki yıllarda verilen fazlaca ödül hissesi sebebiyle baş yöneticilere bu hisselerden vermemişti. Saylor’a 2014 yılında 400 bin hisse verilmişti.

“Korkutacak seviyede değil”

Oanda’da baş piyasa analisti olarak çalışan Ed Moya ise Bloomberg’e yaptığı açıklamada bu satışların Bitcoin boğalarını korkutacak seviyede olmadığını belirtti:

“Yapılan Bitcoin yatırımları sayesinde MicroStrategy, bir yazılım çözümleri hizmeti veren şirketin dışına çıkmaya başladı. Bundan sonra hisseler, şirketin yaptığı işe göre değil, Bitcoin fiyatına göre ilerleyecek. Dolayısıyla uzun vadede korkulacak bir durum görmüyorum”

MicroStrategy’nin bilançosunda şu anda 108 bin 992 BTC bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl