Dolaşımdaki tüm Monero’ların yüzde 5’inin kaynağı illegal

Ağ ve kurumsal güvenlik şirketi Palo Alto Networks tarafından hazırlanan 11 Haziran tarihli bir raporda, dolaşımdaki tüm Monero'ların (XMR) yüzde 5'inin kötü amaçlı yazılımlarla çıkarıldığı ortaya konuldu.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre ağ ve kurumsal güvenlik şirketi Palo Alto Networks tarafından hazırlanan 11 Haziran tarihli bir raporda, dolaşımdaki tüm Monero‘ların (XMR) yüzde 5’inin kötü amaçlı yazılımlarla çıkarıldığı ortaya konuldu.

Araştırmaya göre bu yüzde 5’lik XMR‘lerin madenciliği, kullanıcılarının izni olmaksızın bilgisayarlarına yerleştirilen kötü amaçlı yazılımlarla işlem güçleri sömürülerek gerçekleştirildi.

Unit 42 tehdit araştırma ekibinden Josh Grunzweig, kötü maçalı yazılımların hedefldiği kripto para birimi konusunda Monero üzerinde inanılmaz bir tekel olduğunu, bu yasa dışı yolla dolaşımdaki Monero’ların yüzde 5’ine denk gelen toplamda 175 milyon dolarlık Monero çıkarıldığını söyledi. Kötü amaçlı yazılımlarla ilişkisi bulunan 2341 Monero cüzdanının yüzde 55’inin 0.01’den fazla XMR’ye sahip olduğu bildirildi.

Raporda ayrıca verilerin web tabanlı Monero madencilerini ya da erişemedikleri diğer madencileri içermediğine dikkat çekiliyor. Bu durumda gerçek oranın yüzde 5’ten daha büyük olduğu söylenebilir.

Rapora göre yasa dışı yollarla elde edilen saniyede 19 mega-hash’lik Monero hash oranının günlük olarak yaklaşık 30.500 dolar getirdiği, bunun da Monero ağının küresel hash gücünün yaklaşık yüzde 2’sine eşit olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta bir güvenlik ekibi, dünya çapında 40 binden fazla bilgisayarın Monero madenciliğini hedefleyen kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmiş olduğunu tespit etti.

Bu arada Monero ekibi de bu vakaların önüne geçmek için çalışma halinde.

→ KRİPTO TAKİP SİTESİ COINMARKETCAP’E GÜNCELLEME GELDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl