Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Monero’da (XMR) büyük güncelleme tamam: Neler değişti?

Gizlilik odaklı kripto para Monero (XMR), bugün önemli bir güncellemeyi tamamladı. İşlem boyutları önemli ölçüde düşürülürken işlem süreleri de azaldı.

monero (1)

Gizlilik odaklı kripto para projesi Monero, bugün önemli bir güncellemeyi geride bıraktı. Bu güncellemeyle birlikte Monero’da bir dizi büyük değişiklik faaliyete geçirildi.

Artık Monero’nun ölçeklenebilirliği ve performansının daha iyi olduğu söylenebilir. Monero’da daha önce kullanılan MLSAG imzalarının yerine CLSAG imzaları kullanılmaya başlandı. CLSAG ile birlikte işlem boyutlarının 2.5 kB’den 1.9 kB’ye düşerek yüzde 25 daha az olacağı, işlem sürelerinin ise yüzde 10 oranında artacağı söyleniyordu. Bugünkü güncelleme, Monero’nun 2018’den bu yana en önemli güncellemesiydi. 2018 yılının Ekim ayında “bulletproof” adı verilen bir kriptografi yöntemi etkinleştirilmiş ve işlem ücretleri neredeyse sıfıra indirilmişti.

Bugünkü güncellemde CLSAG’nin yanı sıra küçük güvenlik geliştirmeleri ve hata düzeltmeleri de yer alıyor.

ABD, Monero’nun gizliliğini kırmak için çalışıyor

Monero, birçok devlet kurumun radarının altında olan bir kripto para. Avrupa polis teşkilatı Europol’un Monero ile yapılan işlemlerin izlenememesinden yakındığı biliniyor. Kurum, yakın zaman önce yayınladığı bir raporda, Monero’nun karanlık ağ üzerinde yapılan işlemlerde giderek daha fazla kullanıldığını açıklamıştı. Diğer yandan geçtiğimiz haftalarda da Amerikan vergi dairesi IRS, Monero gibi gizlilik odaklı kripto paraları takip edecek araç geliştirilmesi için bir ihale açmıştı. Açılan ihaleyi kripto para analiz şirketi Chainalysis kazanmıştı. Chainalysis ile 625 bin dolarlık bir sözleşme yapıldı.

Monero (XMR), TSİ 20.45 itibari ile 120 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl