Mt. Gox’ta 142 bin BTC için talep süresi sona erdi

Bir döneme damgasını vuran ve daha sonra iflas ederek 850 binden fazla Bitcoin’in kayıplara karışmasına sebep olan kripto para borsası Mt. Gox’ta geri ödemeler resmen başlıyor. Alacaklılarının geri ödeme bilgilerini vermeleri için son olan 6 Nisan da artık geride kaldı.

Tokyo merkezli Mt. Gox şirketinin iflas ve ödeme süreçleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin sahipleri de geri ödemeler sonrası alacaklıların yüz binlerce Bitcoin’i satması ve dolaşımdaki arzın artması ihtimalinden dolayı endişeli.

Mt. Gox alacaklıların geri ödeme taleplerini bildirme süresi 6 Nisan itibarıyla doldu. Talepte bulunanlar için de ödeme periyoduna geçilecek.

“Biraz zaman alabilir”

Alacaklıların ödemelerini takip edeceği ekran açılırken bugün Mt. Gox kayyumu tarafından da bir not paylaşıldı. Notta heyetin ödemeleri dağıtacak kripto para borsaları da dahil olmak üzere finansal kurumlarla gerekli hazırlıkları yürüttüğü söylendi. Bu hazırlıklar sebebiyle ayrıca, “Geri ödemelerin başlamasının biraz zaman alması bekleniyor.” dendi.

Daha önce ödemelerin tamamlanacağı tarih 30 Eylül’den 31 Ekim’e ertelenmişti fakat kayyumun bugünkü notun, geri ödemelerin yapılması için son tarihin Tokyo Bölge Mahkemesi’nin izniyle uzatılabileceği de belirtildi. Birçok kez ertelenen ödemelerin tekrar ertelenmesi mağdurları daha da zor bir duruma sokuyor.

Mt. Gox geri ödemeleri parça parça yapılacak

Bu arada ödemelerin tek seferde değil parça parça halinde üç seferde yapılması bekleniyor.

Mt Gox’un dağıtımı yapacağı miktarlar ise şu şekilde sıralandı; 142.000 BTC (3,9 milyar dolar), 143 bin BCH (17,9 milyon dolar) ve 69 milyar Japon yeninin (523 milyon dolar) bir kısmı.

Ödemeler Bitcoin, Bitcoin Cash ve itibari para birimi şeklinde karışık olarak yapılacak. Her alacaklı, taleplerinin ilk 200 bin yenlik kısmını yen cinsinden alacak.

Alacakları bu miktardan fazla olanlar kalan kısmın yüzde 71’unu kripto para yüzde 29’unu ise nakit karışımı şeklinde alacak.

Mt. Gox olayı nedir?

Bir zamanlar dünyadaki tüm Bitcoin işlem hacminin yüzde 80’inden sorumlu bir kripto para borsası olan Mt. Gox, 2011 ile 2013 yılları arasında gerçekleşen hack saldırılarında 850 binden fazla Bitcoin’i çaldırmıştı. Bu BTC’lerin 200 bini daha sonra bulunmuştu. Borsa, 2014’te iflas bayrağını çekerek kapanmış, geride dünya çapında çok sayıda mağdur bırakmıştı. Batan borsanın geri ödeme süreci yıllardır devam ediyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl