Müşterilerin 8 bin Bitcoin ve 56 bin Ether’ini kaybettiler

Son dönemde müşterilerinin platformdan para çekmesini durduran şirketlerden biri olan Babel Finance'in, kullanıcı fonlarıyla yaptığı işlemlerden kaybettiği toplam meblağın 280 milyon doları da aştığı belirtildi.

Hong Kong merkezli kripto para borç ve faiz platformu Babel Finance’in müşteri fonlarıyla yaptığı trade’lerden 280 milyon dolardan daha fazla meblağı kaybettiği belirtildi.

8 bin Bitcoin ve 56 bin ETH

Şirketin yeniden yapılandırma süreciyle ilgili bazı belgelere ulaşan The Block‘un haberine göre; Haziran ayında kripto para endüstrisindeki büyük düşüşler birçok şirketin iflasına yol açarken, Babel Finance’in 8 bin Bitcoin ve 56 bin Ether’i de tasfiye oldu.

“Teminat tamamlama çağrısına cevap veremedi”

Konuyla ilgili olarak hazırlanan yeniden yapılandırma belgelerinde şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin fiyatının 30 bin dolardan 20 bin dolara düştüğü Haziran ayının volatil bir haftasında, birçok korunamayan pozisyon önemli kayıplar yaşarken, çeşitli Trade hesapları da toplamda 8 bin BTC ve 56 bin ETH’lik tasfiye içine girdiler. Yaşanan dev kayıplardan ötürü, Babel’in kredi ve trade departmanları karşı taraflardan gelen teminat tamamlama çağrılarına cevap veremedi. Sonuç olarak özel trade departmanının başarısız operasyonları, aslında düzenli bir yönetim ve kontrol ile işlem yapan şirketin normal seviyedeki işlerinin tümünü bozdu”

Belgede ayrıca, özel işlem ekiplerinin uyguladığı trade’lerin çeşitli hesapları yönettiği ancak bu hesapların departman tarafından düzenli olarak kontrol edilmemesinin de bu kayıplara yol açtığı, hatta her hangi bir PnL (kâr-kazanç) raporunun dâhi hazırlanmadığı yazıldı.

Sınırsız fon sağlandı

The Block’un konuyla ilgili yazdığı haberde ayrıca firmanın cüzdan yönetim ekibinin de, özel işlem ekipleri tarafından yönetilen ticaret hesaplarına “sınırsız miktarda fon sağladığı da ifade edildi.

Yüz milyonlarca dolarlık yatırım arıyor

Babel Finance, kurtarma plânının bir parçası olarak şu anda yüzmilyonlarca dolarlık bir girdi arayışı içerisinde ve mahkeme belgesine göre, en büyük kredi sağlayıcılarına ödemesi gereken 150 milyon dolarlık borcu, dönüştürülebilir tahvillere çevirmeyi hedefliyor.

Şirketin ayrıca, dönüştürülebilir tahvillerde 250 milyon ilâ 300 milyon dolar toplayıp ardından alacaklılardan yeniden yapılandırma için 200 milyon dolarlık döner kredi sağlama konusunda da sona geldiği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl