Nasdaq, Valkyrie’nin Bitcoin vadeli ETF’ini listelemek için başvurdu

Dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq, Valkyrie şirketinin Bitcoin vadeli ETF'ini listelemek için resmi başvuru yaptı. Valkyrie şirketinin böyle bir ETF için başvuru yaptığı da Nasdaq'ın başvurusuyla ilk kez ortaya çıktı.

Bitcoin vadeli yatırım fonu yarışında Valkyrie şirketi öne geçti. Daha önce Bitcoin için direkt bir yatırım fonu yani ETF başvurusunda bulunan şirketin bu talebine verilmesi gereken cevap ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ertelenmişti.

Salı günü Nasdaq borsasının, Valkyrie XBTO Bitcoin Vadeli Fonu’nu listelemek ve işleme açmak için yaptığı resmi başvuru, daha önce açıklanmamış bir ETF başvurusunu da ortaya çıkarmış oldu. Aslında daha önce bir Bitcoin ETF başvurusu yapan Valkyrie şirketinin SEC’ye olan bu talebi ikinci değil, ilk başvurusuydu. Çünkü Valkyrie şirketi, Bitcoin vadeli ETF başvurusunu, Bitcoin ETF başvurusundan önce yapmıştı. Ancak bu başvuruyu da gizli tutmuştu.

Bitcoin vadeli ETF’i bir ilk…

Bu ETF başvurusu için Valkyrie şirketinin artık bir borsa ortağının olması ise, SEC’nin bundan sonra başvuruyu değerlendirmeye alabileceği anlamına geliyor. Bilindiği üzere SEC’nin önünde şu anda birçok Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor ancak bunların hiçbiri Bitcoin vadeli ETF’i değil.

SEC daha sıcak bakabilir

Valkyrie’nin bu ürününün, SEC’nin regülatif kurallarından onay alıp alamayacağını zaman gösterecek ancak sektör uzmanları da direkt olan bir Bitcoin ETF’indense, kurumun Bitcoin vadeli yatırım fonuna daha sıcak bakabileceğini belirtiyorlar.

Valkyrie CIO’su Steve McClurg da konuyla ilgili yaptığı açıklamada gerçek manada vadeli işlem ürününe sahip olan tek şirketin kendileri olduğunun altını çizdi:

“Şu anda bu grup arasında gerçek bir vadeli ürününe sahip olan tek şirket biziz diye düşünüyorum. Vadeli işlemler için XBTO ile ortaklık kurduk. ETF’in adı, 1933 menkul kıymetler yasasına atıfta bulunarak ’33 Yasası fonu’ koyuldu.”

SEC başkanı Gary Gensler ise, yatırımcıları daha iyi koruduğu için, 1940 tarihli menkul kıymetler yasasını 1933’tekine göre tercih ettiğini söylemişti. Gensler’in bu açıklamasının ardından Valkyrie’ninki de dahil olmak üzere, birçok şirket bu ay başında Bitcoin vadeli ETF başvurularında bulunmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl