Nayib Bukele’den New York Times’a Bitcoin tepkisi

El Salvador'un dünyaca tanınan devlet başkanı Nayib Bukele, ABD medyasının ağır toplarından New York Times'ın yaptığı "Ülke iflasa yakın. Bitcoin işe yaramadı" haberine tepki gösterdi. Bukele, "Ne zamandan beri, New York Times El Salvador'u düşünüyor?" dedi.

El Salvador’un çok ses getiren Bitcoin hamlesine IMF’den sonra ABD medyası da karşı çıkıyor gibi gözüküyor. Dünya medyasının önemli kuruluşlarından biri olan New York Times, dünkü sayısında bir sayfayı El Salvador’a ayırdı ve Latin Amerika ülkesinin Bitcoin adımının istenildiği gibi işe yaramadığını belirtti.

Gazetenin sayfasını paylaşan ve bu habere tepki gösteren El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele ise Twitter hesabından şunları söyledi:

“NewYork Times ne zamandan beri El Salvador’un ekonomik durumuyla bu kadar ilgileniyor ve gazetesinde bu kadar yer veriyor? Bitcoin önlenemez ve Bitcoin’den çok korktukları açık. Bu arada, bizim iflasa gittiğimizi söylüyorlar. Borçlarımızı zamanında ödediğimiz zaman bir özür yazısı yazacaklar mı?”

New York Times, El Salvador’la ilgili haberinde, “Büyük Bitcoin bahsi işe yaramadı ve karşılık alınamadı. Dijital parayı ülkede resmi yapmak, halihazırda zaten fakir olan ülkeyi iflasın eşiğine getirdi” ifadelerini kullandı.

IMF ve Dünya Bankası’ndan destek çıkmamıştı

El Salvador 2021’in Haziran ayında Bitcoin yasasını önce meclisten geçirmiş, Eylül ayında ise yürürülüğe sokmuştu. El Salvador’un bu hamlesinden sonra ise IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar Latin Amerika ülkesine kredi verme ve bazı ödemelerde kolaylık sağlama gibi yardımlar konusunda ret cevabı vermişlerdi.

Birçok uluslararası finans kurumu da, Bitcoin hamlesinin El Salvador ekonomisini istikrarsızlaştıracağını iddia etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl