New York başsavcısından kripto para yatırımcılarına vergi uyarısı

Son dönemde ABD'nin vergilerde en çok artış yaşanan eyaletlerinden biri olan New York'ta başsavcı Letitia James, kripto para yatırımcılarını, vergilerini doğru şekilde beyan etmeleri ve ödemeleri konusunda uyardı. James, "Her çalışan kişi gibi, kripto para yatırımcıları da vergilerini ödemelidir. Kanunlar açıktır" dedi.

Yüksek vergi oranları yüzünden ABD’de önemli bir kısmın Florida gibi vergi avantajları olan diğer eyaletlere göç ettiği New York’ta, başsavcı Letita James, kripto para yatırımcılarını uyaran bir açıklama yayımladı.

“Kripto paralar yeni ama…”

Başsavcı James açıklamasında, vergi beyan tarihi yaklaşırken, kripto para yatırımcılarının da diğer her çalışan gibi vergilerini ödemek zorunda olduklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para yatırımcıları da, her aile ve birey gibi vergilerini ödemek zorundadır. Kripto para endüstrisi yeni gelişen bir sektör olabilir ancak kanunlar açıktır. Yatırımcılar, sanal varlık yatırımlarındaki kazançlarını uygun şekilde beyan etmeli ve vergilerini ödemelidir. Ben ve ofisim, kripto para vergi ödenmesi konusundaki her hileden o kişileri sorumlu tutacaktır. Kripto paralarda vergi ödeyip ödememek seçeneğe bağlı değildir. Kanunu çiğneyen yatırımcılar ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Tüm kripto para yatırımcılarını, başvurularının doğru olup olmadığından emin olmaları için IRS (*ABD Vergi Dairesi) ve New York Eyaleti Vergilendirme ve Finans Departmanı’yla (DTF) iletişime geçmeye çağırıyorum. Kanunu çiğnemeyin, verginizi ödeyin”

“Kripto ve sanal paralar, para birimi olarak görülmemektedir”

Başsavcı James’in açıklamasının dışında, başsavcılığın resmi internet sitesinde de kripto paralarla ilgili bazı bilgilerin verilmesi dikkat çekerken, kanunun detayları da yazıldı. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların alım ve satımlarında son dönemde ciddi bir artış olduğu belirtilirken, değiştirilebilir ve takas edilebilir sanal ve kripto paraların, IRS ile DTF kurallarında para birimi olarak değil, bir mal ya da mülk olarak görüldüğü yazıldı. Web sitesinde, bu tür varlıkların bu yüzden ayrı vergilendirme kurallarına tâbi oldukları uyarısı yapıldı.

“Dolar cinsinden değerini belirtmek zorundalar”

Öte yandan IRS kurallarına da değinilen yazıda, mal satışı esnasında ödeme olarak kripto ya da sanal varlık alan işletmelerin, gelir beyannamesinde brüt gelire bu varlıkları da eklemesi ve ödeme yapıldığı esnada alınan kripto paranın dolar cinsinden olan değerinin bilgisinin de verilmesi gerektiği belirtildi.

“Kahve alan bile bildirmelidir”

Bir sanal paranın değişiminde yaşanan kazanç ya da kaybın da bildirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Örnek olarak vergi mükellefleri, lüks bir elektrikli araba, bir uçak bileti ya da bir bardak kahve bile alsa, buradaki kazanç ya da kaybını mutlaka bildirmek zorundadır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl