NYSE’nin ana şirketinin bir Bitcoin borsası açma girişimi ne anlama geliyor?

dünyanın en büyük borsası olan NYSE'nin ana şirketi, kurumsal yatırımcılarının Bitcoin satın almaları ve bulundurmaları için bir çevrimiçi işlem platformu oluşturuyor. Bu Bitcoin ve kripto para piyasaları için ne anlama geliyor?

Bugün gün içinde duyurduğumuz gibi dünyanın en büyük borsası olan NYSE’nin ana şirketi, kurumsal yatırımcılarının Bitcoin satın almaları ve bulundurmaları için bir çevrimiçi işlem platformu oluşturuyor.

NYSE’nin ana firması Intercontinental Exchange (ICE), ticaret yapanlara, ertesi gün müşterilerinin ellerine Bitcoin’in geçmesini sağlayacak bir takas sözleşmesi sunmayı planladıklarını bildirdi. Bu tür bir sözleşme, kripto paralar için daha fazla meşruiyet kaynağı yaratıyor. Çünkü ticaret, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) denetimi ve düzenlemesi altında gerçekleşiyor. Bunun Bitcoin’e daha fazla güven duyulmasını sağlayacağı, dolayısıyla da daha fazla para akışı getireceği öngörülüyor.

Fortune’da yer alan habere göre, daha geniş anlamda, bu hareket Wall Street’te daha büyük bir kabul anlamına geliyor ve böylelikle bazı finansal güç odaklarının yıllarca ayrı kaldıkları bir dijital para olan Bitcoin’e erişim talep ettiklerini ortaya çıkarıyor.

UBS’den Paul Donovan, Bitcoin’in sadece göz ardı edilmesi gereken bir balon olduğunu savunduğunda, Bitcoin milyarderi Cameron Winklevoss CNBC’ye Bitcoin’in multi trilyon dolarlık bir varlık olduğunu söylemişti.

Wall Street beklenenden hızlı ilerliyor

Wall Street’in 2018’de kripto para piyasasında aktif bir şekilde rol alacağı öngörülüyordu ancak gelişmeler birbiri ardına ve beklenenden daha hızlı gelişmeye başladı. NYSE’nin bir Bitcoin borsası geliştirdiği haberinden birkaç gün önce, Goldman Sachs bir Bitcoin ticaret operasyonu açma planlarını açıkladı. Nasdaq ise geçtiğimiz günlerde, zaman içinde kripto borsası olmayı düşüneceğini belirtmişti.

→ ‘BİTCOİN GELECEK HAFTA GERÇEKLEŞECEK BİR RALLİ İÇİN HAZIRLANIYOR’

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl